Zmíněná fotka má ukazovat Volodymyra Zelenského, jehož vláda je Moskvou dlouhodobě označována za „neonacistickou“, jak drží charakteristicky žlutý dres fotbalové reprezentace jeho země. Na zadní straně se však místo obvyklého čísla nachází velká modrá svastika, okrášlená ukrajinskými trojzubci.

Jak na Twitteru upozornil Shayan Sardarizadeh, specialista BBC na odhalování fake news a dezinformací, ve skutečnosti jde o poměrně banální úpravu skutečné fotografie.

Zelenskyj se loni začátkem června (tedy krátce před startem fotbalového Eura) nechal vyfotit s dresem s číslem 95. Na svém instagramu tak vyjádřil podporu fotbalovému nároďáku. Mužstvo pak na šampionátu senzačně postoupilo až do čtvrtfinále. 

Tyčkařka Jelena Isinbajevová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Jak nadčlověk Putin využívá známé sportovce. Ozvat se proti režimu chce odvahu

Podobných falešných fotek i videí, týkajících se nejen Zelenského, ale celého konfliktu, se v uplynulých týdnech vyrojily stovky. Zajímavé ale je, že nové dresy Ukrajiny provokovaly Rusy už před rokem, tedy dávno před invazí. A ne, vážně to nebylo kvůli hákovým křížům.

Rusové si před Eurem stěžovali

„Nový dres Ukrajiny je výjimečný. Může šokovat. Je na něm několik důležitých symbolů, které sjednocují Ukrajince od Luhansku po Užhorod, od Černihivu po Sevastopol. Naše země je jen jedna a nedělitelná. Krym je Ukrajina,“ napsal loni k výše zmíněné fotce Zelenskyj.

Za prvé šlo tedy to, že na dresech určených pro mistrovství Evropy byla lehce naznačena mapa (či spíš obrys mapy) Ukrajiny včetně Krymu a okupovaných oblastí na východě země.

Sylvester Stallone jako fotbalový brankář ve filmu Escape to Victory.
Esesáci na fotbale. Zápas smrti v Kyjevě dodnes budí vášně, využívá je i Putin

Za druhé se Rusku nelíbily bojovné slogany „Sláva Ukrajině“ a „Sláva hrdinům“, které byly rovněž součástí designu. Prý šlo o hesla militantních nacionalistů a odkaz na dávné banderovce a jejich krvavou činnost za druhé světové války. 

Ruská strana si tak před začátkem Eura oficiálně stěžovala u evropské federace UEFA, že nový ukrajinský dres porušuje zákaz politických sloganů. Nakonec došlo ke kompromisu, Ukrajina si po složitých jednáních celkový design trikotů až na drobné úpravy uhájila.