„Manchester United truchlí nad úmrtím Sira Bobbyho Charltona, jednoho z největších a nejmilovanějších hráčů v historii našeho klubu,“ uvedl Manchester United.

„Sir Bobby byl hrdinou pro miliony lidí, nejen v Manchesteru nebo Spojeném království, ale všude na světě, kde se hraje fotbal. Stejně jako pro své výjimečné fotbalové kvality byl obdivován za svého sportovního ducha a čestnost. Na Sira Bobbyho se bude navždy vzpomínat jako na fotbalového velikána.“

Pelé a jeho někdejší partnerka Xuxa
Románek krále fotbalu a modrooké blondýnky. Pelé ženy miloval i podváděl

Charlton odehrál v letech 1956 až 73 za United 758 zápasů. Přežil leteckou havárii v Mnichově v roce 1958, jež rozprášila nadějný tým „Busbyho dětí“, a o deset let později dovedl mužstvo k premiérovému triumfu v Poháru mistrů evropských zemí.

S Manchesterem také získal tři ligové tituly a jeden triumf v Anglickém poháru.

„Byl to šampion na hřišti i mimo něj. Jedno z Busbyho dětí, jež připravilo cestu pro příchod nás všech do United. Odpočívejte v pokoji, Sire Bobby,“ uvedl bývalý kapitán Manchesteru Gary Neville, jedna ze slavných klubových postav týmu trenéra Alexe Fergusona.

Držitel dlouholetých rekordů

Za reprezentaci Charlton nastoupil ve 106 zápasech a odehrál kompletní porci minut na vítězném MS v Anglii v roce 1966, kde vstřelil tři góly. Jeho střelecké rekordy v Manchesteru (249 gólů) a národním týmu (49 gólů) vydržely přes 40 let, než je překonal Wayne Rooney.

„Byl to úžasný fotbalista a opravdu milý člověk. Mistr světa, legenda United a pro mě nejlepší anglický hráč všech dob. Už tu s námi není, ale ve fotbale je nesmrtelný,“ uvedl bývalý anglický kanonýr Gary Lineker.

Po Charltonově úmrtí zůstal posledním žijícím členem anglického týmu, jenž ve finále ve Wembley porazil 4:2 tehdejší Západní Německo, autor hattricku Geoff Hurst. „Je to velmi smutná zpráva. Byl to skvělý spoluhráč a přítel, bude chybět všem v této zemi, nejen ve sportu. Nikdy na něj nezapomeneme,“ napsal Hurst na sociální síti X.

Letoun Airspeed Ambassador G-ALZU aerolinek British European Airlines po havárii na mnichovském letišti 6. února 1958
Zbytečná smrt fotbalistů Manchesteru: vidina domova a sníh zpečetily jejich osud

Prezident světové federace FIFA Gianni Infantino popsal Charltona jako „fotbalovou legendu, jejíž vliv na fotbal překlenul několik generací“. Pro bývalého anglického kapitána a slavnou postavu United Davida Beckhama byl Charlton „opravdovým národním hrdinou“ a britský premiér Rishi Sunak ho označil za „jednoho z největších fotbalistů historie“.

Anglická fotbalová asociace oznámila, že památku bývalého reprezentačního kapitána uctí 17. listopadu ve Wembley při zápase Anglie proti Maltě.

Zdravotní obtíže 

Po odchodu z United v roce 1973 působil Charlton dva roky jako hrající trenér v týmu Preston North End, poté prožil krátká angažmá v Irsku či Austrálii. V roce 1984 se vrátil do Manchesteru v roli ředitele a byl několik desetiletí pravidelným návštěvníkem stadionu Old Trafford, kde jedna tribuna nese od roku 2016 jeho jméno. V roce 1994 získal za svůj přínos fotbalu rytířský titul.

Před třemi lety jeho manželka oznámila, že slavný fotbalista trpí demencí.