V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, uvádí, že naposledy se skandování "Jude" ozývalo při středečním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti londýnskému Arsenalu.

Po představitelích klubu obec chce, aby takovým projevům zamezili. Sparta slíbila, že středeční chování fanoušků prošetří s tím, že proti projevům rasismu i antisemitismu na stadionech dlouhodobě bojuje.

Dopis adresovaný předsedovi představenstva klubu Danielu Křetínskému podepsal vedle předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

Skandování "Jude" (Slavie) se z části publika, patřící k organizované části sparťanských fanoušků, podle nich ozývalo ve středu již poněkolikáté. "Užití německého označení pro Židy 'Jude' při skandovaném pokřiku nenechává na pochybách, že je toto označení míněno hanlivě jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války," píší.

Zástupci obce a významné muzejní instituce připomínají, že tomuto pronásledování jenom v Čechách a na Moravě padlo za oběť na 80.000 Židů, československých občanů. "Skandovaným pokřikem 'Jude' (v minulosti i s nápisy na transparentech) se část příznivců vašeho klubu otevřeně hlásí k nacistickému antisemitismu, aniž by proti tomu váš klub rozhodně vystoupil," uvádějí.

Bányai s Pavlátem doplňují, že Sparta před zápasem s Arsenalem veřejně varovala před projevy rasismu během utkání a uvedla, že možné autory takových projevů lze identifikovat a hnát k odpovědnosti. Autoři dopisu věří, že tato svá prohlášení klub myslel vážně a uplatní je i na "opakovaně antisemitská vystoupení některých vašich fanoušků během zápasů AC Sparta".

Žádají proto představitele klubu o vyjádření, zda z uvedených projevů vyvodí důsledky, o deklarování jeho vztahu k otevřeně antisemitské části jeho příznivců a o sdělení, jak bude projevům antisemitismu čelit.

"Hráči i vedení klubu veřejně deklarovali odmítavé stanovisko ke všem podobným projevům extrémistické menšiny fanoušků. Sparta se v posledních letech věnovala právě problematice rasismu a antisemitismu velmi intenzivně nejen prostřednictvím různých kampaní, ale i diskusí s fanoušky a dalšími opatřeními. Klub úzce spolupracuje s policií a vůči fanouškům usvědčeným z podobných projevů zaujímá tvrdá opatření," uvedl v tiskovém prohlášení pro ČTK mluvčí Sparty Jakub Otava v reakci na dopis.

Případ údajných antisemitských projevů na středečním utkání podle něj bude prošetřen. "Klub bude postupovat v intencích deklarovaných v rámci dřívějších i současných osvětových kampaní. Stanovisko klubu k danému problému je dlouhodobě zcela konkrétní: rasisty a antisemity na stadionech nechceme," uvedl Otava.