Zpráva o jmenování Petra Rady trenérem české fotbalové reprezentace zastihla kouče plzeňské Viktorie Jaroslava Šilhavého na soustředění v rakouském Leogangu těsně před obědem. Kouče Západočechů volba jeho ještě nedávného kolegy z reprezentace překvapila.

„Dobře znám oba kandidáty. Přiznám, že jsem po mediální kampani počítal spíše s tím, že k národnímu týmu půjde Jozef Chovanec. Zvolení Petra Rady bylo i pro mne překvapením,“ reagoval bezprostředně v Rakousku na jmenování nového kouče českého národního mužstva.

Co říkáte na jmenování Petra Rady trenérem národního mužstva?

Myslím, že národní tým je ve správných rukou. Petra dobře znám ze společného působení u reprezentace, dost jsme se za tu dobu sblížili, je to bezvadný kluk. Gratuluji mu ke jmenování a přeji jemu i celému národnímu mužstvu, aby dobře vstoupilo do kvalifikačních bo­jů.

Dá se očekávat, že vás nový kouč osloví a nabídne vám funkci asistenta. Přijal byste ji?

Tak to je v tuhle chvíli předčasné, nechtěl bych spekulovat. Petr Rada je teprve pár hodin ve funkci, nechme tomu ještě nějaký den čas.

Pokud by k tomu přece jen došlo, už jste přemýšlel, jak skloubit roli asistenta národního mužstva s funkcí hlavního kouče v Plzni?

S tím už mám zkušenost z Kladna, kde jsme působili rovněž s mým kolegou Václavem Kotalem. Je to kvalitní trenérem a člověk, kterému důvěřuji, mužstvo by bylo v dobrých rukou. Já si nehraji na hlavního trenéra, Vaška beru jako rovnocenného partnera.

Jaký je názor majitele a vedení klubu na vaši případnou roli asistenta národního mužstva?

Tak to je spíše otázka pro ně. Ale už jsme se o tom jednou bavili ještě před mým příchodem do Plzně, když jsem působil jako asistent trenéra Brücknera a už tenkrát jsme našli společnou řeč. Měl jsem z jejich postoje k téhle záležitosti dobrý pocit, vnímají to jako věc, která může přispět ke zvýšení prestiže klubu.