„Fotbal je tam pro lidi vším. Přijdete do restaurace a všichni si o něm povídají. Chlapi, ženské, děti, prostě všichni. Když je fotbal, nic jiného je nezajímá. Sledují ho a mají přehled," shrnul brazilskou lásku k nejpopulárnější hře světa.

Jak to asi momentálně vypadá v Brazílii po vítězství v zahajovacím zápase s Chorvatskem?
Rozhodně slaví. A mohutně. Celá země. Fotbal je pro ně všechno. Vstupné je drahé i na nižší soutěže, ale pořád je plno. Nevím, kde na to peníze berou, protože jich nemají dost, ale vždycky je nějak splaší.

Řeší, že jim k tomu pomohla vymyšlená penalta, nebo je jim to jedno?
Ti obyčejní fanoušci určitě slaví vítězství. Specialisté to rozeberou detailněji a dobře vědí, že výkon nebyl ideální i to že penalta nebyla.

Zvětší to už tak obrovský tlak na domácí reprezentaci?
To nevím, ale hráči jsou zvyklí. Hrají v nejlepších klubech. Marcelo si dal vlastní gól, ale hned na to zapomněl. Jeli dál a nakonec to otočili.

Co by se dělo, kdyby Brazílie předčasně vypadla? A nemusí to být zrovna ve skupině, protože i čtvrtfinále je pro ni jasný neúspěch.
Moc si to nedokážu představit. Nebo spíš dokážu. To by nedopadlo dobře, myslím, že by to tam asi nezvládli. Trenér by nejspíš musel hned odjet ze země. A hráči asi taky, protože tam by to lidi nerozchodili. Nemohli by vyjít na ulici, nemohli by nic. Obyčejní fanoušci by to brali jako zradu a chtěli by si to s nimi vyřídit.

Skončilo by pro Brazilce jejich vyřazením mistrovství?
Myslím si, že to zase ne. Mužstva se točí v různých městech, takže by se asi zašli podívat. Je ale jasné, že by ten náboj byl pryč.

V souvislosti s brazilským šampionátem se mluví o spoustě problémů. Jedním z nich je klima. Vy máte s Brazílií bohaté zkušenosti. Budou pro mužstva problémem přesuny mezi různými klimatickými pásy?
Pro Jihoameričany nebo Afričany to asi až tak problém nebude. I když se klidně může stát že na jihu v Porto Alegre bude třeba pět stupňů. Přesuny budou určitě náročné. Zvlášť, když se někde na severu země bude hrát kvůli časovému posunu a televiznímu přenosu brzo odpoledne. Třeba v Manausu, kde hrají Itálie s Anglií, to bude peklo.

Byl jste přímo v Manausu, který leží takřka uprostřed deštného pralesa u řeky Amazonky?
Byl jsem přímo v Manausu a problémy tam mají i Brazilci, kteří jsou částečně zvyklí. Je tam obrovská vlhkost, takže vyjdete z klimatizovaného hotelu a v momentě jste mokří. Já jsem tam byl s kolegou ze Sao Paula a ten s tím bojoval úplně stejně jako já.

Dá se na to nějak připravit?
Příprava by musela být asi dlouhodobá a to vzhledem k soutěžím nejde.

Stadiony jsou v Brazílii krásné, ale mluví se o nich jako o tzv. bílých slonech. Na šampionátu splní svůj účel, ale pak budou jen těžko využity. Souhlasíte s tím?
V některých městech to bude určitě složité. Můžu uvést příklad z města Cuiaba, které je hlavním městem státu Mato Grosso. Tam jsou tři kluby, které hrály třetí a čtvrtou ligu a chodilo na ně 8 tisíc diváků. Jeden teď postoupil do druhé ligy, ale že to naplní stadion pro čtyřicet tisíc, to si moc nedokážu představit. Na druhou stranu i na nižší soutěže chodí v Brazílii hodně lidí. Třeba na zápasech klubu Santa Cruz z Arrudy blízko Recife, bylo na každý zápas šedesát tisíc a taky hrají jen Serii B.

Pomůže tedy mistrovství fotbalu v těch místech, kde zatím nejsou velké kluby?
No pomůže… Tam je fotbal jasně na prvním místě už teď, těžko je může šampionát ještě více nakopnout. Už si nedovedu představit, jak víc by mohli fotbal prožívat. Všichni si o něm povídají. Chlapi, ženské, děti, prostě všichni. Sledují to a mají přehled. Kromě brazilské ligy se hrají ještě od ledna do dubna šampionáty jednotlivých států. První, druhá, třetí a čtvrtá liga. A je to udělané tak, že ze všech lig jsou skoro všechny zápasy v televizi. Hraje se od deseti dopoledne, potom ve dvě, ve čtyři, v šest a až do večera. Když jsem tam jel na třicet dnů, tak jsem viděl určitě přes šedesát fotbalů.

Co říkáte na protesty, které neustaly ani se začátkem šampionátu?
Protestuje se tam dlouho. Už před rokem, kdy jsem tam byl, tak se protestovalo. Všude se najdou lidé, kteří chtějí využít situace. Přestože skoro všichni mají fotbal rádi, tak vidí šanci něco ukořistit. Do Brazílie jezdím přes deset let a země jde obrovsky dopředu. Ekonomika jede úžasným způsobem. Zároveň ale rostou ceny. Před deseti lety jste se tam v pohodě najedl za dvacet korun, teď už je to za sto. A během mistrovství to šlo stoprocentně ještě víc nahoru. Střední vrstvy se tam nemají špatně, a myslím, že kdo chce pracovat, tak taky ne. Ale jsou tam i takoví, kteří práci nemají a pak žijí na okraji těch velkých měst v chýších.