V ostře sledovaném finále Anglického poháru proti Manchesteru United pomohl svému klubu čistým kontem k zisku prestižní trofeje a sám přidal k titulu v Premier League a Ligovém poháru triumf i v poslední anglické soutěži, v níž mu prvenství scházelo.

Čerstvý oslavenec si na konci sezony po vypadnutí z Ligy mistrů a neúspěchu v domácí soutěži konečně vychutnal vítězné pocity a těšil se, co mu večer manželka nadělí k narozeninám.

I proto, že Chelsea nezvládla závěr Premiér League a semifinále Ligy mistrů, stavěl zisk čtvrtého Anglické poháru v historii klubu hodně vysoko. "FA Cup je něco zvláštního. Pro mě to byl jediný titul, který mi v anglické sbírce chyběl. Také proto ho stavím skoro na stejnou úroveň jako Premier League," prohlásil pětadvacetiletý gólman.

Čecha prý zcela pohltila atmosféra v nově zrekonstruovaném chrámu ve Wembley, kam se na finále přišlo podívat poprvé 90 tisíc lidí.

"Pro všechny to byl velký zážitek. Ten stadion stojí opravdu za to. Na to, jak je velký, mají diváci s plochou opravdu blízký kontakt," pochválil architekty Čech. Potěšil ho i britský princ William, který se ho ptal na zdravotní stav. "Ptal se mě na hlavu, zda je vše v pořádku, a podal mi ruku," popsal netradiční setkání.

Dostal od Giggse gól?

Během slavnostního finále předvedl několik skvělých zákroků, jimiž své spoluhráče výrazně podržel. Především při střele Rooneyho ze začátku druhé půle se hodně zapotil.

"Při té jeho šanci jsem viděl míč až na poslední chvíli. John Terry se totiž snažil míč zblokovat, natahoval se a jen těsně ho to minulo. Čekal jsem do poslední chvíle," popsal Čech situaci ze 47. minuty.

Při dalších Rooneyho možnostech několikrát zachraňoval skokem pod nohy dravého útočníka. "Bylo jasně vidět, že to byly férové zákroky. Naštěstí jsem to vždy načasoval dobře, tam šlo o vteřinky. Kdybych vystartoval později, hrozila penalta," řekl český reprezentační brankář.

Nejvíce starostí mu ale přidělala dorážka Giggse ze 14. minuty prodloužení, po níž podle televizních záběrů nejspíš skončil míč společně s Čechovým tělem za brankovou čárou.

"Já jsem byl hlavně překvapený, že rozhodčí neodpískal faul. Asi to z jeho pozice nemohl vidět, a tak nechal pokračovat ve hře. Míč jsem chytil půl metru před čárou a Giggs jak dojížděl skluzem, tak mi skočil na hlavu a hrudník. Navíc si nejsem jistý, zda míč opravdu už byl za čárou. Veliká část ano, ale celý, myslím, ne," tvrdil Čech.

Vlnu oslav v táboře Chelsea odstartovala přesná trefa kanonýra Didiera Drogby, který stejně jako český brankář útočil před finále na poslední trofej v Anglii, která mu chyběla.

"Didier přišel z Francie ve stejnou dobu jako já a taky mu scházel jen FA Cup. Celou sezonu byl nejlepším střelcem, ta tečka na závěr byla stylová," pochvaloval si Čech.

Ligu mistrů vyháněli z hlav

"Za ty tři roky od působení Josého Mourinha jsme získali šest pohárů, zkompletovali naši sbírku vším, co lze v Anglii vyhrát. Je to fantastický úspěch," dodal.

Zklamání z vyřazení v Lize mistrů a neúspěchu v Premier League už prý Chelsea opouští, hráči se soustředili hlavně na to, aby zvládli finále Anglického poháru. "Museli jsme to vyhnat z hlav. Přece jen je snazší vypadnout v semifinále, horší porážka než ve finále neexistuje. Čas zahojí rány a teď s pohárem se nám půjde na dovolenou lépe," konstatoval Čech.

Triumf si tým vychutnal na slavnostním večírku s fanoušky, který vysílala i klubové televize. "Lidé si na večírek mohli zakoupit vstupenku. Všichni si to užili, nám vedení poděkovalo a popřálo hezkou dovolenou a abychom načerpali síly do nové sezony," vyprávěl český brankář a vyslovil přání, aby se Chelsea v příštím ročníku vyhnula další zranění.

"Letos jsme měli i více zraněných na jednom postu. Dlouho jsme hráli o čtyři trofeje a pak se projevily chybějící síly," upozornil Čech.

Zatímco v klubu Čechovi pro tuto sezonu hráčské povinnosti skončily, v reprezentaci jej ještě čeká na začátku června kvalifikační zápas s Walesem. Před ním Čech plánuje několik dní odpočinku, pak individuální trénink a nejspíš i zpestření v podobě sledování finále Ligy mistrů.

"Uvidím, jak budu mít náladu na to koukat. Každopádně to budu přát Márovi (Jankulovskému). Proto do AC Milán šel, aby vyhrál trofej. Přeju mu, aby si zápas užil," dodal Čech.