Výprodej začíná, slevy nebudou

Nato, žese z mladých reprezentantů stalo cenné - kvalitní, ale ne předražené - zboží sportovní analytici začali upozorňovat už v průběhu úspěšného turnaje. Před mistrovstvím neznámá jménanyní zajímajískauty předních evropských mužstev. Asi největší zájem bude o teplického Martina Fenina, jehož cena se po finále odhaduje na 6 milionů eur.

Jisté také je, že třetiligové Mutěnicepřijdou o svou brankářskou jedničku. Radka Petra, na šampionátuchytajícího vevelké formě,budou muset pustit naevropský fotbalový trh.

Kapitána týmu Jana Šimůnka si ještě před šampionátem stáhla z Kladna pražská Sparta. Stoperské duo Řepka-Šimůnek podle jejích očekávání nebude mít v současné české lize konkurenci.

Také zájem o defenzivního záložníka Slavie Marka Suchého hodně posílil. Když přijde mnohamiliónová nabídka, finančnínejistotou dlouhodobě oslabovanýklub v posledních letech obvykle kývne.

Výprodej se očekává i v Brně. To minulý rok za 80 milionů prodalo do Fiorentiny Mazucha, podobné nabídky se očekávají i nyní za Luboše Kaloudu, Jakuba Oklešťka a Marka Střeštíka.

Agenti hráčů si navíc jsou jistí, že další konkrétní nabídky evropských klubů přistanou na jejich stolech vnejbližších dnech.

Anglický vzor?

Dá se tedy očekávat, že domácí liga výrazně utrpí - mladí fotbalisté v ní už nějaký čas zastupují staršíhvězdy, které odešly do velkých evropských klubů.

Jiné to může být se seniorskoureprezentací -už nějaký čas nepřesvědčivé "áčko" vedené konzervativním trenérem Brücknerem by mohl příchod mladíkůzměnit.

Stáváse to? Ano, například v Anglii je zvykem, že talentovaní hráči už vjuniorském věku nakouknou do národního týmu, aby nasáli atmosféru mužstva a zvykli si na "tlak davů".

V Česku změna tak razantní nebude, soudě podle dosavadních výroků fotbalových funkcionářů. Faktem nicméně je, žetrenér úspěšné "dvacítky" Miroslav Soukup se nově stal iasistentem jedenadvacítky. Bude státpo boku dalšího uznávaného trenéra Vítězslava Lavičky.

Podobně, jako kdysi Karel Brückner vedl úspěšné mladíky juniorskou fotbalovou Evropou.Hned pak se z nich staly hvězdy seniorskéhonárodního mužstva.