Důvod 1 - soupeř

Ukázalo se, že Spartahrála s klubem světové extratřídy, zatímco její vršovický rival s klubem pouze nadprůměrným. Ajax není Arsenal. Zatímco hráči londýnského klubu působili dojmem, že hrají, co potřebují, Ajax se doma trápil. Arsenal rozhodl zápas v době, kdy Spartě došly fyzické síly, s Nizozemci slávisté vydrželi celých devadesát minut.

Sparťanskou obranu sice pochválil ikouč Arsenalu Arséne Wenger, přesto defenziva letenských dvakrát hrubě chybovala. V prvním případě ji ovšem načal ofenzivní záložník Horváth svou hrubou chybou.

Ještě jeden rozdíl byl patrný mezi Ajaxem a Arsenalem - zatímco Nizozemci se přeháněli v prohlášeních o klubu z východu, s nímž nebudou mít potíže, Wenger i další hráči z Londýna projevovali soupeři respekt. Jinými slovy: nepodcenili ho.

Důvod 2 - štěstí

Těžko definovatelná kategorie. Ale tým typu Sparty může uspět proti mužstvu kalibru Arsenalu jen s výkonem na hranici svých možností a s přízní štěstěny. Tu neměl:Rezek trefil tyč,více přízně osudu scházelo i Doškově hlavičce po standardní situaci.

 

Naopak Slavii, na níž jen stribuny shlíželVladimír Šmicer (nosí prý štěstí týmům, za které hraje), přálo vrchovatou měrou.I skvělý Martin Vaniak přiznal, že ho měl - například při pokutovém kopu, kdy Huntelaar podklouzl, či při dalších šancích domácích.

Důvod 3 - Vaniak a Řepka

Sparta dala zapomenout na špatné výkony v pohárové Evropě z posledních sezon. Jenžeklíčový muž její obrany, Tomáš Řepka, odehrál jen půlhodinu. Pak ho Fabregaszranil a Sparta dohrávala citelně oslabené. Naopakklíčový muž defenzivy Slavie, brankář Vaniak, byl v naprosté pohodě. Chytal až zázračně.

Přidali se i další:v Amsterdamu Slavia nehrála žádného "zanďoura". Janda potvrdil dobrou formu z MS dvacítek, Tavarés se znovu ukázal jako výborný nákup a ve předu "na krev" dřeli oba útočníci.

 

Důvod 4 - ofenziva

Sparťanským útočníkům sice scházel ke vstřelení branky kousek štěstí. Ale fakt, že nedokázali dát gól ani v sobotu v Plzni a že z celozápasové převahy v úvodním ligovém kole proti Liberci vytěžili jediný gól, náhodu či smůlu už vylučuje. Bez gólů sepostupovat nedá.

Slavii sicetrápí potence dua Vlček- Šenkeřík, ale góly dávají jiní.Útočníci nevypustili jediný souboj. Pro odvetu je tu ale jedno varování: těžko předpokládat, že se Slavii podaří podruhé postoupit, aniž by vstřelila gól ze hry. Ajaxu dala jen penaltu, Žilině předtím to samé.A spoléhat jen na Martina Vaniaka? Ošidné.

Důvod 5 - taktika až do konce

Sparťané nastoupil v rozestavení 4-3 -2 -1. Jediným klasickým útočníkem byl Libor Došek, ale vydatně jej podporoval Marek Kulič s Janem Rezkem. Trenér Bílek sliboval hru ala Fulham s včasným přistupováním k rychlým a kreativním hráčům Arsenalu. Sparťané plnili taktiku beze zbytku a navíc přidávali sympatické ofenzivní snahy. Jenžečtvrt hodiny ve druhé půli se nedařilo k hostujícím hráčům včas přistupovat a byla z toho pohroma.

Slavisté hrající i na hřišti favorita se dvěma útočníky plnili pokyny trenéra na jedničku až do konce. Rychle přistupovali k soupeřovým hráčům, snažili se narušovat rozehrávku Ajaxu už v hloubi pole a vyráželi do rychlých brejků.

Součet: Jaké jsou šance na postup?

Slavii stačí nyní po výhře naAjaxu doma jen remizovat.Fotbalisté Sparty by po porážce 0:2museli v odvetě na stadionu Arsenalu vstřelittřibranky.

SPARTA - 0 procent
Ani nejzarytější sparťan už asi nevěří, že Sparta má šanci dostat se do základní skupiny Ligy mistrů. Pokud neutrpí debakl za čtrnáct dní v Londýně, rozloučí se s letošním ročníkem se vztyčenou hlavou. Předvedený výkon dává naději na solidní výsledky v Poháru UEFA.

SLAVIA - 60 procentSlavia má rozehraný duel o historický postup do základní skupiny Ligy mistrů hodně slibně. Jenže za čtrnáct dnů na Strahově trochu otočí role. Bude to Slavia, od níž se bude čekat postup a to při bídné produktivitě v začátku sezony a velkém tlaku, který bude na hráče působit nebude jednoduché. Navíc ofenzivně laděnému Ajaxu může spíše vyhovovatzápas na hřišti soupeře a že pro slávisty není prostředí strahovského stadionu výhodou je známá věc Plusem pro Slavii bude návrat ostříleného Vladimíra Šmicera.