Už pět pokusů o postup do základní skupiny prestižní soutěže vršovický klub promarnil, pošesté by to mohlo vyjít. Stačí k tomu jediné -ve středu večer neprohrát s Ajaxem Amsterdam, nizozemským vicemistrem.

Slávistický kouč Karel Jarolím moc dobře ví, o co na hřišti půjde. "Může to být historická událost pro Slavii," sdělil novinářům na předzápasové tiskové konferenci.

"Cítíme šanci postoupit, ale moc dobře si vzpomínáme, jak to dopadlo v minulosti," dodal varovně trenér Pražanů. Snad největší šanci měla Slavia v roce 2000 proti Doněcku, kdy stejně jako letos přivezla ze hřiště soupeře nadějnou výhru 1:0, doma však zklamala. Byl u toho i Karel Jarolím, tehdy jako asistent trenéra Cipra: "Doufám, že teď už ten náskok udržíme a postoupíme. Bylo by nesmyslné 90 minut jen bránit, naše mužstvu na to není stavěné."

Ostatně proti Ajaxu by podobná taktika už nemusela vyjít. V posledních dvou utkáních totiž nizozemský celek nastřílel dvěma soupeřům celkem dvanáct branek!

"Máme to vše nahrané. Od zápasu s námi udělali Nizozemci několik změn, Suarez hraje na hrotu místo Rommedahla. To očekáváme i v tomto zápase," uvedl slávistický trenér.

Zachránce Šmicer?

Nepředpokládá se, že by Jarolím experimentoval se základní sestavou. Obrana zatím v nové sezoně inkasovala jen jednou, v Českých Budějovicích, a proto by měla nastoupit ve stejném složení.

Do zálohy se vrací Krajčík, který v posledním ligovém duelu odpočíval. Snad jen Tavarez nemá místo jisté, ale ofenzivě domácích by se jeho přihrávky hodily. Důležitější však budoujiní dva útoční fotbalisté.

Vladimír Šmicer může po disciplinárním trestu opět nastoupit. "Necítím se jako zachránce, ale doufám, že se to konečně Slavii podaří a já budu u toho," uvedl čtyřiatřicetiletý fotbalista, který v Liverpoolu zažil co to je vyhrát Ligu mistrů.

A co očekávat od Stanislava Vlčka? Slávistický útočník, jenž se na začátku sezony střelecky trápil, se pomalu dostává do pohody. Alespoň to tvrdí Karel Jarolím. "Věřím, že se Standa Vlček zklidnil, když skóroval proti Brnu. Občas se o tom s ním bavím, říkám mu, aby si to tolik nebral a zachoval větší klid."

Roli favorita však slávistický lodivod popírá. "Nestojí proti nám slabý soupeř. Když předvedeme maximální výkon a bude při nás stát štěstí, máme šanci postoupit," uzavřel Jarolím.