Ale pozor, je tu světlo na konci tunelu. Zaprvé se ti osvědčení dozajista zase dostanou do figury, zadruhé v Anglii roste letka mladých mužů s rukavicemi. Důkaz je zřejmý. Matěj Kovář, aktuálně jednička reprezentace do jednadvaceti let, který patří slovutnému Manchesteru United, byl donominován do kádru pro včerejší přípravný duel prvního mužstva s Ukrajinou (1:1) v Plzni.

Čeští fotbalisté remizovali v přípravném utkání v Plzni s Ukrajinou 1:1.
Úder na konci. Fotbalisté zachránili remízu s Ukrajinou, jsou však bezzubí

Je to pocta, také náznak, aby jedenadvacetiletý mladík nepolevil. Dostal totiž možnost strávit s nejdůležitějším mančaftem Česka nějaký čas. Poznal jak fungují Tomáš Souček či Vladimír Coufal. To se mu bude v budoucnu hodit.

Kovář jako předvoj

Kovářovi pomohly i současné poměry. Od mužstva se odpojila zraněná jednička Tomáš Vaclík a on se přesunul jen z jedné bubliny do druhé. „Jelikož byl Matěj doposud na srazu jednadvacítky, odpovídá pravidlům covidového protokolu UEFA,“ řekl mluvčí repre Petr Šedivý.

„Povolání do áčka, byť vynucené zdravotními problémy dalších gólmanů, je hezkou pochvalou za poctivou přípravu,“ upozorňuje Luděk Mikloško, bývalý reprezentant, který Kovářovu cestu sleduje jako brankářský guru v manažerské společnosti Sport Invest.

Čeští fotbalisté remizovali v přípravném utkání v Plzni s Ukrajinou 1:1.
Ukrajina diváky v Plzni příliš netáhla. Mrzí mě to, litoval Coufal

Kovář je takovým předvojem. Jaká je situace jeho a kolegů? Vedle Kováře jde o Vítězslava Jaroše v Liverpoolu, v United je Ondřej Mastný a nejmladší je Radek Vítek.

Především první dva jsou blízko velkému fotbalu. Nakonec se sešli jako jednička a dvojka v národním mužstvu do jedenadvaceti let. Oba jdou mírně rozdílnou cestou.

Stav českých brankářů.Stav českých brankářů.Zdroj: Deník

Začněme Kovářem. V jeho případě se mluvilo o tom, že by z United odešel sbírat zkušenosti do nižších ostrovních soutěží. Zkrátka se seznámit s ostrým dospělým fotbalem. Nakonec bylo rozhodnuto jinak.

„Na přání sportovního vedení Manchesteru zůstal pro tuto sezonu součástí United, kde v tréninku s prvním týmem sbírá další zkušenosti a zároveň pravidelně nastupuje za tým do 23 let,“ popisuje Mikloško.

Heung-Min Son v dresu anglického týmu Tottenham Hotspur
Žádná klobása, pouze veganské výrobky. Tottenham zkouší změnit fanoušky

Nemusí to však být definitivní. „Jeho další budoucnost budeme společně s klubem řešit v jarní části sezony. Jeho výkony v dresu jednadvacítky jsou nicméně důkazem dobrého rozpoložení, které si z Anglie přivezl,“ dodává muž, který v Anglii odkroutil jedenáct let. Ostatně Kovář už si vyzkoušel angažmá ve Swindonu, v League One, což je třetí liga.

U titulu Liverpoolu

To Jaroš, jenž už se jako náhradník mihnul u titulu Liverpoolu, aktuálně působí mimo slavné mužstvo. Původem slávista našel radost v Irsku v celku St. Patrick’s. „S jeho působením panuje maximální spokojenost na všech stranách. Víťa se uvedl výbornými výkony, skvělé ohlasy máme z klubu také na jeho tréninkový přístup a vystupování mimo hřiště,“ hlásí Mikloško.

Cristiano Ronaldo na tréninku Manchesteru United před finálovým duelem Ligy mistrů.
VIDEO: Úsměvy a dobrá nálada. Ronaldo si první trénink v Manchesteru užil

Aby ne. Mužstvo hraje nečekaně o mistrovský titul (rozhodne se brzy, v Irsku se hraje systémem jaro – podzim), dvacetiletý brankář odchytal v ročníku pětadvacet utkání. „Seznamuje se se seniorským fotbalem v náročném ostrovním prostředí, je v pravidelném kontaktu také s trenéry v Liverpoolu. Právě společně s vedením Liverpoolu budeme následně řešit další kroky ve Víťově kariéře, každopádně jde správným směrem,“ věří.

Zdá se, že česká brankářská škola jede dál.