Po dvou utkáních kvalifikace na mistrovství světa v roce 2010 má český národní tým na kontě jediný bod za remízu v Severním Irsku. A před sebou možná klíčový duel se Slovinskem, které společně s Polskem vévodí tabulce skupiny číslo 3.

„Zatím nám chyběla odvaha směrem kupředu, to teď musíme zlepšit“ má jasno před duelem v Teplicích trenér Petr Rada.

Experti hledají příčiny historicky nejhoršího startu do kvalifikačních bojů jinde. „Nefunguje záloha,“ shodují se.

Absence Rosického, Poláka a Matějovského musí být nutně znát. V létě navíc skončil dlouholetý defenzivní štít Galásek. Řešení? Pro zápas se Slovinskem není moc na výběr.

Vykartovaného Kováče nahradí podle Radových slov jeden z dvojice Rajnoch, Kladrubský, na pravý kraj zálohy se nejspíš vrátí uzdravený Sionko. Další změny přijdou jen těžko. Plašil se vždycky těšil větší důvěře než Jarolím, za pracovitého Šírla momentálně náhrada není.

Úvod kvalifikace odhalil, že kromě zálohy má Česko problém také v útoku. Jediná trefa za 180 minut hry je mizerné vysvědčení.

Probuzený Baroš, který si stihl za pár týdnů v dresu Galatasaray Istanbul získat na svou stranu celé Turecko, v národním dresu upadá do své tradiční role. Běhá, bojuje, ale góly nedává ani nepřipravuje.

Polská varianta se sparťanem Slepičkou vůbec nevyšla, zato Svěrkoš opakovaně dokázal, že by si zasloužil větší šanci. Stejně jako Fenin, který vstal v Chorzówě v 82. minutě z lavičky a za chvíli už hlavou snižoval na konečných 1:2.

Právě střelecká produktivita je přesně to, co oslabený český tým ve středu nutně potřebuje. Poslepovaná záloha soupeře těžko převálcuje, proto bude nutné, aby hráči proměnili každou šanci. Kouč Rada už se ve výběru nesmí mýlit.

Poraďte českému trenérovi! Kdo by měl podle vás obsadit klíčové posty v útoku? Hlasujte v anketě Deníku!