Jako by si anglické týmy vyrobily v posledních týdnech patent na krásné zápasy plné gólů. A především, když hraje Liverpool.

Minulý týden svěřenci trenéra Rafaela Beníteze vypadli z Ligy mistrů, když v odvetě na Chelsea remizovali v úchvatné bitvě 4:4.

O týden později zavítal na liverpoolský Anfield Road v rámci 34. kola ligy londýnský Arsenal a na konci utkání svítil na ukazateli skóre stejný výsledek.

Opět se navíc diváci na stadionu i u televizních obrazovek dočkali dramatu s překvapivými zvraty i parádními fotbalovými kousky. Liverpool, přetahující se s Manchesterem United na dálku o vedení v Premier League, nakonec ztratil po remíze 4:4 cenné body.

První pětačtyřicetiminutovka přitom nenasvědčovala, že by se tentokrát měla strhnout přestřelka. Domácí z tlaku nedokázali i kvůli výtečnému gólmanu Fabianskému nic vytěžit, naopak gólově jedinkrát zapršelo na druhé straně.

Z ničeho nic se hosté prosadili ze své první střely zápasu, když v těsném ofsajdu stojící Fabregas naservíroval míč pod sebe Aršavinovi, který balon poslal o břevno do branky Pepeho Reiny.

Zápas vygradoval dvěma góly v nastavení

Jenže první půle byla teprve předkrmem, hlavní chod, včetně desertu v nastavení, přichystala obě mužstva po příchodu z kabin. Domácí dál bušili do obranného valu hostů a hned ho dokázali dvakrát prolomit. Nejprve srovnal v poslední době neudržitelný Španěl Fernando Torres, aby vzápětí ve skluzu se štěstím procpal za Fabianského míč Benayoun.

Ovšem kdo si myslel, že do té doby bezbranný Arsenal nemá šanci, nestačil se divit. Ruský forvard Andrej Aršavin totiž dvacet minut před koncem dvakrát v rychlém sledu udeřil a hattrickem zmrazil zpívající tribuny.

To by ale nebyla anglická liga, aby nepřišla vzápětí odpověď. Přes nevýrazného beka Silvestreho se rychlou kličkou prosadil Torres a ranou zpoza vápna srovnal na 3:3. A i domácí hráč mohl dokonat hattrick. Jenže gólovou hlavičku zastavila hostující obrana na brankové čáře.

Když už se zdálo, že ofenzivní koncert remízou 3:3 skončí, vlétl do odkryté domácí obrany Theo Walcott, poslal míč do běhu vlevo sprintujícímu Aršavinovi a ruská hvězda tvrdou ranou na bližší tyč dokonala svůj večer snů. Dokonalosti chybělo jediné. Vítězství.

V 94. minutě totiž po zmatku v hostujícím pokutovém území vrátil Liverpoolu bod výtečný Benayoun.

Manchester splnil úlohu favorita, Chelsea zaváhala

Reds se na čele tabulky udrželi opět jen jediný den. Ve středu se totiž na výsluní vrátili fotbalisté Manchesteru United. Svěřenci kouče Alexe Fergusona si na Old Trafford poradili s Portsmouthem hladce 2:0. K vítězství je už v deváté minutě nasměroval Wayne Rooney, pojistku přidal osm minut před koncem normální hrací doby Carrick.

To Chelsea měla v podobě Evertonu přeci jen těžšího soupeře. I proti Toffees ale potřebovali modří naplno bodovat. Přes velkou snahu zejména ve druhé půli se jim to ale nepodařilo. Petr Čech sice vychytal čisté konto, bezbranková remíza ale příznivce Blues příliš nepotěšila.

ANGLIE, 34. kolo

Liverpool - Arsenal 4:4
(49. a 72. Torres, 56. a 90. Benayoun - 36., 67., 70. s 90. Aršavin), Manchester United - Portsmouth 2:0 (9. Rooney, 82. Carrick), Chelsea - Everton 0:0 - hostům vychytal remízu Petr Čech.

Pořadí: 1. Manchester United 32 zápasů/74 bodů, 2. Liverpool 33/71, 3. Chelsea 33/68, 4. Arsenal 33/62, 5. Aston Villa 33/54, 6. Everton 33/53.

Plašil se trefil, Real otočil zápas

Velký fotbalový večer byl v úterý na programu i v Madridu, kde místní Real uchoval své naděje na zisk titulu. Bílý balet se ale na výhru nad Getafe pořádně nadřel. V 83. minutě poslal hosty do vedení 2:1 Albín a s domácími to vypadalo bledě. A když přece jen vyrovnal o dvě minuty později Guti, nechal se vzápětí vyloučit domácí bek Pepe. Ani to však Real nepoložilo. V nastaveném čase vzal hostům remízový bod druhou brankou v utkání Higuaín.

Fotbal jako z jiné planety opět na Nou Campu předváděli svým fanouškům hráči Barcelony. Na jejich hřiště přijela třetí Sevilla, a tak se očekával vyrovnaný boj. Jenže Blaugranas mají v posledních týdnech vynikající formu. Přestože za domácí nenastoupil hvězdný Argentinec Messi, celý zápas se hrálo prakticky na jednu branku. Ze střelecké převahy Barcy 27:6 se nakonec zrodilo vysoké vítězství 4:0.

Třetí letošní gól si v dresu Osasuny Pamplona připsal český reprezentační záložník Jaroslav Plašil. Do sítě Málagy se trefil v 18. minutě, kdy srovnával na 1:1. Domácí ale nakonec z vypjatého duelu nezískali ani jeden bod. Po třech vyloučeních navíc dohrávali pouze v osmi.

ŠPANĚLSKO, 32. kolo:

Numancia - Bilbao 1:2
(10. Cisma - 30. Toquero, 48. Llorente), Real Madrid - Getafe 3:2 (45. a 90. Higuaín, 85. Guti - 9. Soldado, 83. Albín), Betis Sevilla - Valencia 1:2 (87. Oliveira - 66. a 79. Villa), La Coruňa - Almería 2:0 (49. Verdu, 68. Lassad), Osasuna - Málaga 2:3 (18. Plašil, 33. Nekounam - 4. z pen. Apoňo, 72. Lolo, 77. Ballesta) - Jaroslav Plašil hrál za domácí celý zápas, Barcelona - Sevilla 4:0 (3. Iniesta, 17. Eto`o, 49. Xavi, 54. Henry), Villarreal - Huelva 2:1 (40. Llorente, 67. Cani - 1. Gallego), Gijón - Espaňol 0:3 (25. Nene, 73. Martínez, 75. Callejon), Santander - Atlético Madrid 5:1 (9. Fernandez, 16. Garay, 38. Tchité, 65. Munitis, 87. Žigič - 62. z pen. Forlán) - obránce Tomáš Ujfaluši hrál za hosty celý zápas, Mallorca - Valladolid 2:0 (64. a 82. A. Keita).

Pořadí: 1. Barcelona 32 zápasů/81 bodů, 2. Real Madrid 32/75, 3. Sevilla 32/57, 4. Valencia 32/55, 5. Atlético 32/52, 6. Málaga 32/50.

Juventus prohrál i doma, v poháru končí

Fotbalisté turínského Juventusu zřejmě zakončí letošní sezonu bez jediné trofeje. V lize jim na vedoucí Inter chybí deset bodů, z Ligy mistrů je vyřadila Chelsea a ve středu si svěřenci kouče Ranieriho naposledy zahráli i v italském poháru.

Po úvodní porážce 1:2 na hřišti Lazia Řím museli doma nutně zvítězit. To se však Nedvědovi a spol. nepovedlo. Naopak, výsledkem 1:2 prohráli i před vlastními fanoušky a jsou ze soutěže vyřazeni. Z postupu se naopak raduje obránce David Rozehnal.

ITÁLIE, pohár - odveta semifinále:

Juventus - Lazio Řím 1:2 (64. Del Piero - 38. Zárate, 52. Kolarov) - za domácí hrál celý zápas Zdeněk Grygera a od 46. minuty Pavel Nedvěd, v dresu hostí byl na hřišti do závěrečného hvizdu David Rozehnal. První zápas 1:2, postupuje Lazio.

Kadlec si zahraje finále poháru, Jarolím opět vyloučen

Už do finále dospěl německý pohár. V úterý si postup do boje o ceněnou trofej zajistili fotbalisté Leverkusenu. Na dočasném domovském stadionu v Düsseldorfu museli s druholigovou Mohučí absolvovat prodloužení, v něm ale jednoznačně dominovali.

Jednou brankou se na postupu domácích podílel český obránce Michal Kadlec, který si krátce před koncem nastavení krásně prohodil míč mezi zadáky hostí, udělal kličku gólmanovi a poslal míč za jeho záda.

Ve finále si Kadlec mohl zahrát proti krajanovi Davidu Jarolímovi. Jeho Hamburk však nestačil na Brémy, kterým doma podlehl až v penaltovém rozstřelu. Samotný Jarolím navíc utkání nedohrál. V poslední minutě normální hrací doby na místě posledního hráče fauloval pronikajícího Özila a byl vyloučen.

NĚMECKO, pohár - semifinále:

Leverkusen - Mohuč (II) 4:1 po prodl. (82. Charisteas, 92. Vidal, 104. Rolfes, 117. Kadlec - 88. Bancé) - obránce Michal Kadlec hrál za domácí celý zápas, krásnou brankou uzavřel skóre, Hamburk - Brémy 1:1 po prodl., penalty 1:3 (67. Olič - 11. Mertesacker) - kapitán domácích David Jarolím byl v 90. minutě vyloučen.