„Počítejte s námi,“ řekl Arsene Wenger.

Francouzský kouč za své působení u týmu získal řadu „nej“, jimiž se může pyšnit – je to nejdéle sloužící trenér v Premier League, je to trenér s nejvíce triumfy v Anglickém poháru.

Jenže mnozí mu vyčítají, že Arsenal ztrácí na rivaly. Chelsea má víc titulů, už vyhrála Ligu mistrů. Blýská se na lepší časy? Asi ne: tým kolem brankáře Petra Čecha „drží“ na úvod sezony šestnácté místo.

„Je to těžký začátek,“ uznal Wenger, ovšem hned varoval konkurenci, že by byla hloupá, kdyby Arsenal  odepsala. Dvě porážky, zvláště ta s Liverpoolem (0:4), však zesílily hlasy o tom, že s koučem nemělo vedení klubu podepsat novou smlouvu.

V posledních týdnech jste mohli slyšet mluvit různé legendy. Třeba Tony Adams řekl: „Měl odejít. Kdyby to udělal, už by tady stála jeho socha. A vzpomínalo by se na něj s respektem. Takhle to skončí jinak. V slzách.“ 

Přitom Wenger přiznal, že přemýšlel o konci. „Jsem tady už tak dlouho. A loni se nám moc nedařilo, byli jsme pátí. V tu chvíli vás napadne: můžete ještě týmu něco dát?“ podotkl v pořadu Telefoot.

Jak vidno – po váhání si odpověděl, že ano. Fanoušci nejásali, stejně to asi viděli i někteří hráči. Stačí uvést přříklad Alexe Oxlade-Chamberlaina, jenž se nechal zlákat do Liverpoolu jen pár dní po debaklu od Reds.

„Někteří hráči k zápasu nepřistoupili, jak měli. Vím, že měli v hlavách, kam by mohli jít,“ zmínil Wenger.

Ano, chování na trhu je problém. Jenže spíš to platí o Arsenalu jako takovém. Jeho přestupy z posledních období fanoušky (až na výjimky) nenadchly. 

Shrňme si ony křiklavé omyly: Mohamed Elneny nedal v minulé sezoně jediný gól, o moc lépe se nepředvedl ani Granit Xhaka.

Nejhorší je situace kolem Alexise Sáncheze. Kdyby ho Arsenal pustil v létě, mohl dostat zhruba šedesát milionů liber. Jenže když nesehnali manažeři náhradu (Thomase Lemara z Monaka), přestup chilského reprezentanta do Manchesteru City stopli.

Jako by funkcionáři neviděli, neslyšeli: Sanchéz chce pryč z klubu, o čemž snad vědí i činovníci z páté ligy. Útočník odejde buď v zimě (za méně peněz), nebo v létě (vyprší mu kontrakt)…

Další týdny budou pro Arsenal stěžejní. Ostatně už dnes vyzve Bournemouth.

Škarohlídi a posměváčci by dodali: zápas šestnáctého proti osmnáctému týmu tabulky? To bude velká bitva o záchranu.