Na tu chvíli čekali fanoušci Baníku dlouhých šedesát osm měsíců. Ano, tak dlouho totiž neviděly Bazaly skalp pražské Sparty.

Už to ale neplatí.

Do historie je zapsáno nové datum: 3. listopadu 2008.

A opět u toho byli pamětníci posledního triumfu 3:2 (1. března 2003) Václav Svěrkoš a Mario Lička na hřišti a zraněný stoper René Bolf v hledišti. Baník díky výhře předskočil v tabulce celek z Letné a je třetí. Ale potvrdil, že může myslet i výš.

V pondělí hraje tým Karla Večeři v Mladé Boleslavi, kde v případě výhry poskočí na druhé místo.

Bazaly byly beznadějně vyprodány a do tradičního fandění a zpívání chorálů se připojovali fanoušci na hlavní tribuně včetně vedení klubu, majitele Tomáše Petery, nebo zpěváka Jarka Nohavici.

Úvod byl ale hodně opatrný a z ostravské strany i trošku nervózní. Baník se do Sparty obul až po šanci Kuliče, který mířil v 19. minutě těsně vedle. Na hřišti začali mít domácí převahu, kterou dokázali zúročit i gólově.

Ve 31. minutě ukázali, jak by měli hrát krajní obránci. Po krásném pasu Tchuře potáhl míč po pravé straně Řezník, jehož přesnou přihrávku proměnil ve vedení Střihavka. Sparta začala ztrácet půdu pod nohama a ve 35. minutě skóroval Svěrkoš, ale sudí gól pro faul Otepky neuznal.

Ostravský kanonýr si spravil chuť hned vzápětí, kdy nádherně v pokutovém území přihrál Mičolovi, který přivedl ostravské fanoušky do stavu extáze – 2:0.

Po přestávce i kvůli mlze tempo opadlo a Sparta vyrovnala hru. Stále častěji se dostávala před Vaška, který ale vážnější zasahovat nemusel. V nastavení mu totiž pomohlo při trestňáku Kroba břevno.

Baník hrát to, co potřeboval a čekal na brejky do otevřené obrany. V závěru mohl vedení zvýšit střídající Zeher, ale z dobré pozice pálil nad branku.

Hlasy po utkání

Kouč Sparty Jozef Chovanec hodnotil utkání s klidem i rozvahou. „Narazili jsme na silný a kompaktní Baní, nás naopak zápas nezastihl v optimální formě. Byl to pro nás náročný zápas hraný ve skvělě kulise, akorát ty dýmovnice by se tady mohly vychytat,“ usmál se Chovanec, jehož tým na Bazalech skoro nic neukázal. „Beru to jako velkou zkušenost pro mě i celý tým,“ poznamenal staronový kouč Sparty, který si na lavičce připsal první porážku.

Ostravský kouč Karel Večeřa poděkoval za celý klub skvělým fanouškům. „Hodně nám pomohli,“ řekl Večeřa. Líbil se mu především první poločas. „Po tom opatrném úvodu jsme se začali prosazovat především z křídelních prostorů hřiště. Když jsme dostali míč do vápna, byla z toho šance nebo gól,“ radoval se Večeřa. „Druhý poločas jsme začali hrát pro diváky a Spartu pustili do hry. Jsem ale rád, že to tým zvládl,“ poznamenal Večeřa.

FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 2:0 (2:0)

Branky: 31. Střihavka, 37. Mičola. Rozhodčí: Kovařík – Večeřa, Pelikán. Žluté karty: Mičola, Tchuř – Zeman, Hušek, Kulič, Kušnír. Diváci: 16 602 (vyprodáno).

Baník: Vašek 2 – Řezník 2, Marek 2, Neuwirth 2, Tchuř 1 – Mičola 2 (67. Rajtoral 3), Otepka 2 (90. Pavlík), Galásek 2, Lička 2 – Svěrkoš 2, Střihavka 2. Trenér: Karel Večeřa.
Sparta: Blažek 2 – Kúdela 3, Voříšek 3, Hušek 3, Krob 4 – Kladrubský 2 – Kulič 3, Berger 4 (82. Kadlec), Kisel 3 (58. Vacek 2), Zeman 3 (46. Kušnír 2) – Slepička 3. Trenér: Jozef Chovanec.