Zápas jara, roku a možná i desetiletí. Hrdý slezský fotbalový klub Baník Ostrava je po hubených letech a roční anabázi ve druhé lize definitivně zpátky mezi českou elitou.

A to i přesto, že do finálového souboje s pražskou Slavií půjde jako jasný outsider. Odborníci a bookmakeři odhadují šance Baníku na úspěch někde u desíti až patnácti procent. Slavia v celé sezoně potvrzuje svou současnou suverenitu, kterou ukazuje nejen v české lize, ale také v evropských pohárech.

.

Klub z Edenu má podle některých odhadů až sedminásobně vyšší rozpočet než Baník. Je tedy jasné, kdo bude v Olomouci jasný favorit. „Je to finále, jeden zápas, kdy se může stát všechno. Od Slavie se očekává zisk doublu, to je bez debat,“ řekl bývalý kapitán Baníku a dnes trenér Radek Látal.

Podle jeho slov si ale musí ostravský celek hledět svého a soustředit se jen na svůj výkon. „Před pěti lety, kdy jsem trénoval Košice, jsem byl s týmem v podobné situaci. Ve finále jsme hráli s mistrovským Slovanem Bratislava a senzačně vyhráli 2:1. Moc bych teď Baníku přál něco podobného,“ uvedl Látal.

Slavia ukázala svou velikost především v letošním ročníku Evropské ligy. V osmifinále vyřadila po heroickém výkonu Sevillu, ve čtvrtfinále sehrála vyrovnanou partii s Chelsea. Po domácí porážce 0:1 padli sešívaní po přestřelce na Stamford Bridge 3:4, což ocenil i samotný kouč anglického velkoklubu Maurizio Sarri.

„V průběhu prvního poločasu si už možná někteří naši hráči za stavu 3:0 mysleli, že postupujeme, ale proti tomuhle protivníkovi to byla chyba,“ hodnotil odvetu. „ Za posledních dvacet let jsem nezažil tak fyzicky nadupaného soupeře. Takové nasazení, takové zrychlení, tolik naběhaných metrů ve sprintu. Proto jsem věděl, že druhý poločas nebude jednoduchý,“ dodal Sarri.

A měl pravdu. Slavia vyhrála druhou půli 2:0 zásluhou branek Ševčíka. Ten sahal po hattricku, který by znamenal vyrovnání na 4:4. Velkou šanci ale nezužitkoval.

„Inkasovali jsme v obou zápasech dohromady pět gólů ze sedmi šancí. Dostali jsme lekci z produktivity. Ale současně cítím hrdost, že jsme donutili Chelsea strachovat se o vítězství a vlastně i postup,“ vykládal trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Baník tak čeká výzva z nejtěžších. Dokážou Slezané zaskočit velkého favorita a zvednout nad hlavy po čtrnácti letech trofej pro vítěze domácího poháru? Jasno bude dnes večer.

„Atmosféra bude vynikající, bude to mít velký náboj. Slavia je mistrem, jistě bude chtít získat double, protože to je také výjimečná záležitost, ale Baník má zase po letech možnost získat ceněnou trofej, sáhnout si na pohár. Motivace bude obrovská, protože takové okamžiky vám pak zůstanou v paměti napořád,“ prohlásil Karel Kula, jedna z legend Baníku, který vyhrál Československý pohár v roce 1991 po výhře 6:1 nad Trnavou. K triumfu přispěl gólem.

„Čekám dnes podobný zápas, jako ten nedělní ligový. Bude to hodně zezadu, nikdo nebude chtít udělat chybu. Slavia má strašnou sílu dopředu, dá se očekávat, že budou držet balon. Půjde se na nože, my se na to musíme připravit hlavně psychicky. Doufám, že to zvládneme,“ řekl záložník Baníku Robert Hrubý, odchovanec Slavie, který očekává, že po dlouhé době nastoupí kapitán Milan Baroš. „Bylo by skvělé, kdyby naskočil a finále rozhodl,“ uzavřel Robert Hrubý.

ANKETA PŘED ZÁPASEM:

.Bohumil Páník, trenér Baníku Ostrava:

„Cena a ovace jsou jenom pro vítěze, druhé místo neznamená nic. Hráči jsou na to utkání neskutečně natěšení. Každý chce hrát takové finále, navíc proti Slavii. Všichni se budou muset vyždímat na absolutní maximum.“

.Adam Jánoš, záložník Baníku Ostrava:

„Bylo by fajn to vyhrát a mít nějakou trofej zase po letech pro Baník. Celý tým Slavie je nesmírně kvalitní, dostávají málo gólů. My musíme podat výborný týmový výkon, aby jeden bojoval za druhého. Bude nutné si pomáhat.“

.Jiří Fleišman, obránce Baníku Ostrava

„Bude to pro mě další finále, které budu chtít vyhrát. Byl jsem tam zatím dvakrát a v obou případech to bylo úspěšné. Bylo by fantastické v české lize projít třemi kluby a získat s nimi tři triumfy v domácím poháru.“

.Patrizio Stronati, stoper Baníku Ostrava

„Dokázali jsme si, že se se Slavií dá hrát. Na začátku sezony jsme ji doma porazili 2:1, a to jsme hráli o deseti. Z toho zápasu si můžeme vzít příklad. Těším se na naše fanoušky, kteří nás znovu budou hnát za vítězstvím.“

.Robert Hrubý, záložník Baníku Ostrava

„Slavia hrála na několika frontách, měla náročný program. Bojovala o titul, postupovala v domácím poháru a taky se rvala v Evropské lize, kde se jí podařil velký úspěch. Držel jsem jí palce, ale teď ji chci porazit.“

.Jan Bořil, záložník Slavie Praha

„Finále už jsme hráli, moc dobře víme, jak chutná. Chceme zase získat další trofej a uděláme pro to všechno. Baník má výborné fanoušky, stejně tak my. Očekávám opravdu skvělou atmosféru a věřím, že vyhrajeme.“

.Lukáš Masopust, záložník Slavie Praha

„Baník měl výborný vstup do ligy, to jsme v Ostravě sami pocítili. Nakonec se udrželi v první šestce, což chtěli. Oproti loňsku šli obrovsky nahoru. Mají navíc výborné fanoušky, kteří je ženou dopředu. Bude to těžké.“