V posledních zápasech české fotbalové reprezentace převzal status hrdiny. Svými brankami i výkony nečekaně táhl národní tým do baráže, ve které se v pátek utká s nepříjemnými Černohorci. Útočník kyperské Famagusty Jan Rezek odmítá stejně jako jeho spoluhráči řeči o tom, že jsou v této bitvě favoritem. „Šance jsou podle mě vyrovnané,“ prohlašuje šikovný forvard.

To, kvůli čemu jste bojovali celou kvalifikaci, teď přichází. Jak se těšíte na souboj s Černou Horou?

Beru to jako bychom hráli finále mistrovství světa. Jsme v baráži, o kterou nám šlo celou kvalifikaci. Hrajeme o mistrovství Evropy a dřív se mi ani nezdálo, že bych na něm mohl být, když v nároďáku byla tak silná předešlá generace. Jsem moc rád, že jsem k tomu mohl dopomoci.

Jste v reprezentaci zhruba rok. Jaká je teď vaše pozice? Cítíte, že se díky gólům zlepšila?

To nevím. Netuším, jak pevná moje pozice teď je. Jak říkáte, jsem v týmu necelý rok, ale i tak si toho vážím.

Jak je podle vás tým na Černohorce nachystaný. Šance postoupit na EURO je totiž veliká…

Ani nás nenapadne cokoliv podcenit. Když jsme dřív v některých zápasech něco vypustili, hned se nám to vymstilo. Teď si dáme pozor, oni už svoji sílu ukázali. V náš prospěch by mělo hrát, že snad budeme kompaktnější, disciplinovanější a lépe bránit. Ale šance jsou podle mě vyrovnané, neberu řeči, že je někdo favoritem. Pravda leží na hřišti.

Po kvalifikačním duelu ve Skotsku se na vás snesla kritika kvůli nafilmovanému pádu v pokutovém území. V dalších zápasech jste ale svými góly přispěl k důležitým bodům. Je to pro vás zadostiučinění?

Tak to teď neberu. Kritiku jsem na jaře přijímal s tím, že to patří k životu. Teď jsem chválený, ale asi bych to bral jinak, kdyby mně bylo dvacet a měl kariéru před sebou. Moc si to nepřipouštím, i když bych si tu radost rád prodloužil co možná nejdéle.

A když se do podobné situace jako ve Skotsku dostanete s Černou Horou, znovu upadnete?

Když se bude v poslední minutě stejná situace opakovat s Černou Horou, tak si dám před obránce tělo a nahraju míč někomu před prázdnou bránu. (smích) Podobným situacím, kterou jsem měl ve Skotsku, se ve fotbale nevyhnete. V souboji jsem cítil kontakt, ale trochu jsem tomu i přidal. Jsou to zlomky vteřiny, v nichž se musíte rozhodnout.

Jak silný je váš protivník? Máte představu, s čím na vás Černohorci vyběhnou?

Jejich výsledky ukazují, že jsou silní. Především na domácím hřišti. Nebezpečná je hlavně jejich defenziva. Na Letné beru jakoukoli výhru bez inkasované branky.