Bayern smetl Porto šesti góly, do semifinále Ligy mistrů prošla i Barcelona

Praha - To byla kanonáda! Fotbalisté Bayernu Mnichov smetli Porto 6:1 a postoupili do semifinále Ligy mistrů. Žádný problém neměla v úterý ani Barcelona, která zdolala PSG i se Zlatanem Ibrahimovicem 2:0.

21.4.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 21.4.2015

Bayern Mnichov - Porto: Xabi Alonso a Jackson MartinezFoto: ČTK/IMAGO

Porto nemělo v Mnichově svůj den. Od začátku hosté zaostávali, do poločasu inkasovali pět branek a bylo po zápase. V závěru byl vyloučen Marcano, což nerozdýchal kouč Lopetegui, a rovněž on byl rozhodčím poslán do útrob stadionu. Marně se ptal: "Proč?"

Spíše se měl ptát, cože to předvedli jeho svěřenci.

Bavorský klub se znovu musel obejít bez zraněných opor Robbena a Ribéry, ale na jeho výkonu to tentokrát nebylo znát a rozpoutal nevídanou ofenzivní smršť.

Lewandowskému sice nejprve zkazila radost branková konstrukce, ale ve 14. minutě už domácí slavili, když se hlavou po Bernatově centru prosadil jediný střelec Bayernu v prvním zápase Thiago Alcántara. V 21. minutě Mnichovští smazali manko. Po rohovém kopu vyhrál souboj Badstuber a Boateng hlavou zamířil přesně k tyči.

Bayern se nedal zastavit a v 27. minutě vedl už 3:0 po krásné akci na jeden dotek, kterou zakončil opět hlavou Lewandowski. Žádný jiný tým v této sezoně Ligy mistrů nedal ze vzduchu tolik branek jako bavorský celek. Hostující kouč Lopetegui sáhl k prvnímu střídání, ale tlak Bayernu nezarazil a v 36. minutě přidal Müller tečovanou střelou čtvrtou trefu.

O čtyři minuty později se Lewandowski radoval ze svého druhého zásahu v utkání a německý mistr se stal prvním celkem, který dal za úvodní poločas ve vyřazovací fázi Ligy mistrů pět gólů.

Po pauze se už hrál trochu jiný fotbal. V 73. minutě snížil Jackson Martínez, ale na čtvrtém postupu Bayernu do semifinále za sebou to nic změnit nemohlo. Pak přišlo vyloučení hostujícího Marcana a gól Alonsa. Bayern na pátý pokus poprvé otočil v pohárech dvojzápas, v němž v úvodním duelu venku nabral dvougólové manko.

Góly Neymara a příchod Xaviho

Druhý zápas také nepřinesl velké drama. I když po tom hráči Paris St. Germain hodně toužili.

Francouzský šampion v odvetě nasadil Verrattiho i kanonýra a bývalého hráče Barcelony Ibrahimovice, kteří si v prvním zápase odpykávali karetní trest. Jenže nedá se říct, že by nějak zastínili hvězdy domácích. Katalánský klub od úvodu potvrzoval vynikající formu a ve 14. minutě otevřel skóre.

Iniesta nádherně prošel přes půl hřiště, kolmicí vysunul Neymara, ten udělal kličku gólmanovi a uklidnil míč do prázdné branky. Jako první hráč v historii dokázal v Lize mistrů skórovat ve čtyřech zápasech proti stejnému soupeři za jednu sezonu, trefil se totiž i v podzimních duelech ve skupině. Zároveň dal jubilejní 1000. gól Barcelony v pohárech.

Ve 34. minutě brazilský útočník vstřelil po centru navrátilce Alvese hlavou svou druhou branku a Barcelona vyhrála dvanáctý z posledních třinácti soutěžních duelů. PSG nevyšla odveta za vyřazení v předloňském čtvrtfinále.

A pak? Už jen příchod veterána Xaviho, jenž vylepšil rekord v počtu startů v Lize mistrů na 148.

Středa nabídne zbývající dvě bitvy: Real Madrid hostí Atlético a Monako hraje s Juventusem.

Odvety čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů:

Bayern Mnichov - FC Porto 6:1 (5:0)
Branky: 27. a 40. Lewandowski, 14. Thiago Alcántara, 22. Boateng, 36. Müller, 88. Alonso - 73. Jackson Martínez. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ČK: 87. Marcano (Porto). Diváci: 70.000. První zápas: 1:3, postoupil Bayern.
Bayern: Neuer - Rafinha (72. Rode), Boateng, Badstuber, Bernat - Lahm, Alonso, Thiago Alcántara (90. Dante) - Müller, Lewandowski, Götze (86. Weiser). Trenér: Guardiola.
Porto: Fabiano - Reyes (33. Ricardo), Maicon, Marcano, Martins Indi - Herrera, Casemiro, Torres - Quaresma (46. Neves), Jackson Martínez, Brahimi (67. Evandro). Trenér: Lopetegui.

FC Barcelona - Paris St. Germain 2:0 (2:0)
Branky: 14. a 34. Neymar. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andas (všichni Nor.). Diváci: 84.477. První zápas: 3:1, postoupila Barcelona.
Barcelona: Ter Stegen - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Rakitič, Busquets (55. Roberto), Iniesta (46. Xavi) - Suárez (75. Pedro), Messi, Neymar. Trenér: Enrique.
PSG: Sirigu - Van der Wiel, Marquinhos, Luiz, Maxwell - Verratti, Cabaye (66. Lucas), Matuidi (80. Rabiot) - Cavani (80. Lavezzi), Ibrahimovic, Pastore. Trenér: Blanc.

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Z kotle unikal plyn. Snahy záchranářů o oživení muže byly v Břeclavi marné

Okolnosti smrti staršího muže prověřují od středy policisté v Břeclavi. Obyvatel tamní Hřbitovní ulice podle dostupných informací zemřel kvůli plynu unikajícímu z kotle. Zachranáři se jej pokoušeli oživit, ale marně.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů.