„Před pěti lety mě oslovila Slavia, abych předával své bohaté zkušenosti z pozice šéftrenéra dorostu. Myslím, že se nám práce v klubu dařila, vychovali jsme řadu mladých hráčů pro reprezentaci. Letos po svém nástupu mě oslovil Zdeněk Psotka, zda bych chtěl působit v nové roli a já z něj cítil energii, chuť posouvat český mládežnický fotbal na evropskou úroveň. Proto - po dohodě s klubem - jsem nabídku přijal a chci sloužit českému fotbalu na nejvyšší mládežnické úrovni,“ řekl pětašedesátiletý odborník pro web asociace.

Fotbalový útočník Petr Švancara (vpravo) uniká znojemskému soupeři a za chvíli vstřelí svůj druhý gól v utkání za Střelice.
Za hvězdou na vesnici: Švancara řádil jako zamlada, zaujaly pivo i klobása

„Chtěli jsme obsadit šéftrenéra úseku reprezentací. Oslovil jsem trenéra Beránka zejména z toho důvodu, že v posledních letech působil u mládeže ve Slavii a má obrovský přehled nejen o hráčích, ale také trenérech. A také proto, že byl součástí největších úspěchů českého fotbalu,“ doplnil technický ředitel FAČR Zdeněk Psotka, který si příchod Beránka vyžádal.

Beránek má za sebou bohatou a úspěšnou trenérskou kariéru v tuzemsku i v zahraničí. Před dvaceti lety dovedl českou jednadvacítku k titulu mistrů Evropy. Působil jako asistent trenéra Karla Brücknera, se kterým zažil úspěch na Euru v roce 2004 i stříbrný šampionát hráčů do 21 let jednadvacítek o čtyři roky dřív.

Nejlepší střelec v historii české fotbalové reprezentace Jan Koller
Koller o Plzni: Mají životní šanci. Co považuje za skvělý tah Bílka?

Na klubové úrovni trénoval Slavii, Blšany, Brno a Kladno. V zahraničí vedl maďarský klub Debreceni VSC, Al Wasli ze Spojených arabských emirátů a kazašský FC Astana. V Kazachstánu zároveň zastával funkci reprezentačního kouče.