Roman Berbr byl mezi téměř dvěma desítkami zadržených z policejní razie, která proběhla už v pátek na několika místech České republiky včetně sídla FAČR na pražském Strahově. Kromě Berbra byla vazba uvalena i na sportovního ředitele druholigového fotbalového Vyšehradu Romana Rogoze.

Podle České televize soud poslal do vazby i rozhodčího Tomáše Grimma a někdejšího fotbalistu Michala Káníka, který figuroval už v dřívější kauze ovlivňování výsledků. Všichni obvinění proti verdiktu podali stížnost.

Ostře sledovaný soud ohledně údajných manipulací se sportovními dotacemi. Miroslav Pelta (uprostřed).
Fotbal a jeho špinavé kauzy: Pelta zařídil Seychely, Ivánek byl u rozletu hvězd

Jak uvedl iSport.cz, jsou mezi stíhanými i rozhodčí Jiří Houdek, Miloš Vitner, Marek Janoch, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavel Vlasjuk, Jan Cihlář a Jiří Musil. 

Podání stížnosti

„Mohu potvrdit, že Obvodní soud pro Prahu 6 rozhodl o vzetí pana Romana Berbra do vazby. My se domníváme, že k tomu nejsou žádné důvody a podali jsme na místě stížnost,“ prozradil pro Sport.cz Berbrův právní zástupce Filip Seifert. "Pokud jde o trestní stíhání, i s ním nesouhlasíme, podali jsme stížnost a budeme se řádně hájit," dodal.

Roman Berbr
Lepší, než aby Haška přejela tramvaj aneb Co vše vypustil Berbr z pusy

Korupční kauza se má týkat především nižších českých fotbalových soutěží, konkrétně druhé a třetí ligy. V centru zájmů je právě i zmíněný Vyšehrad. Policie během zásahu zadržela na dvě desítky osob, z nichž však většinu propustili na svobodu. Podezřelí se měli účastnit ovlivňování výsledků zápasů v nižších soutěžích prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že tuto trestnou činnost řídila organizovaná zločinecká skupina.

Přijetí úplatku

Za přijetí úplatku hrozí obviněným až čtyři roky vězení, za podplácení až dva roky, za zpronevěru rok až pět let za mřížemi. U trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny se pak horní hranice sazby zvyšuje o třetinu a trest se ukládá v horní polovině takovéto sazby.

FAČR se má podle svého mluvčího Michala Jurmana k situaci vyjádřit v pondělí.