Když Deníku po telefonu zodpovídal otázky, byl zrovna na letišti. Jan Koller mířil do Moskvy, k zápasu ruské ligy. A Ivan Hašek se o něco později vypravil do stejného města – za ním.

Po nedělním duelu proběhla schůzka obou mužů. O čem se nejlepší reprezentační střelec české historie s předsedou svazu a zároveň koučem národního týmu bavili, snad ani netřeba opakovat.

„Měli bychom se domluvit na podrobnostech,“ předeslal Koller.

Pak Haškovi oficiálně oznámil: Ano, pomůžu reprezentaci v problémech. Ano, opět obléknu český dres.

„Musíme se pokusit o nemožné,“ zopakoval několikrát obrovitý kanonýr Samary.

Tím nemožným myslíte postup na mistrovství světa, že?

Ano, přesně tak.

Znamená to, že nenastoupíte pouze k zápasu proti Slovensku, ale že českému týmu vypomůžete ve všech zbývajících kvalifikačních střetnutích?

Zatím je to jen na Slovensko, samozřejmě pokud budu zdravý. Nechci předbíhat. Musíme jít krok po kroku.

Hned první krok je klíčový, i v případě výhry v Bratislavě ale situace zůstane vážná…

Je to tak, už není prostor na nějaké klopýtnutí. Ty čtyři zápasy se musí vyhrát a ještě to nemusí stačit… Je to těžký, ale dokud ještě šance žije, nemělo by se nic vzdávat.

Totéž tvrdí i Ivan Hašek. Národ v něm pořád vidí tak trochu spasitele. Neobáváte se, že v podobné pozici se můžete octnout i vy?

Tak se to nesmí brát. Budeme jeden tým a já věřím, že se mužstvo osobou Ivana Haška nabudí.

Dalším faktorem může být Tomáš Rosický. V sobotu se poprvé po roce a půl objevil na hřišti, v dresu Arsenalu odehrál přípravný zápas proti Barnetu.

Jistě, jestli bude fit, bude to další velké plus. Jak říkám, musíme se ještě pokusit o nemožný.

Zaspekulujme si. Pokud by se to povedlo, je možné, že Jan Koller se ještě objeví na mistrovství světa v Africe?

Jéžiši (smích), to po mě chcete moc, to vám v tuhle chvíli opravdu neřeknu.

Prozradíte alespoň, zda přicestujete do Teplic k zápasu s Belgií, poslednímu přípravnému utkání před Slovenskem?

To se ještě rozhodnu podle toho, jak se budu cítit. Mám v poslední době hodně nabitý program.

O vašem návratu do národního týmu se už mluvilo několikrát, vy jste ale zvěsti vždy vyvracel. Proč jste se nyní rozhodl říct ano?

Asi kvůli změně celého vedení našeho fotbalového svazu. Velmi důležitým faktorem je osoba Ivana Haška. Líbí se mi, že mu jde skutečně o český fotbal. Že do toho vlítnul po hlavě. Roli hrála samozřejmě i těžká situace, v níž se mužstvo ocitlo.

Přesvědčil by vás tento, výhradně sportovní aspekt, v případě, že by Hašek prohrál volby a nestal by se šéfem fotbalového svazu?

Kdyby zůstalo vedení stejné, nešel bych do toho.

Váš agent Pavel Paska ale prozradil, že už před ostře sledovanou volební valnou hromadou vás „připravoval na návrat“. Tlak okolí by vás nezviklal?

Že by mě to nějak deprimovalo, to ne (úsměv). Ne, já se rozhodl skutečně až poté, co delegáti zvolili Ivana Haška.

Konzultoval jste všechno i s bývalými spoluhráči? Třeba s Vladimírem Šmicrem?

Přímo v kontaktu spolu nejsme.

Ale jistě jste zaznamenal, že odmítl Haškovu nabídku stát se reprezentačním manažerem. V rozhovoru pro deník Sport uvedl, že chce ještě pokračovat v aktivní kariéře…

Já Vláďu chápu, že chce ještě hrát a moc bych mu přál, aby mu to vyšlo. S těmi nejrůznějšími zraněními si toho vytrpěl mnoho. Kdyby mu to ale se zdravím nevyšlo, určitě by byl vhodný kandidát na tenhle post.

Stejně jako Karel Brückner na pozici jakéhosi Haškova poradce?

Jistě, za svou kariéru získal plno zkušeností. Svými znalostmi by mohl hodně pomoci.

On jako trenér, vy jako hráč jste zažili smutnou derniéru s Eurem v Rakousku a Švýcarsku (mnohokrát připomínaná prohra s Tureckem, následné vypadnutí po základní skupině – pozn. red). Nehrála ve vašem rozhodování ani malou roli touha rozloučit se s reprezentací veselejším způsobem?

(úsměv) Já se nechci vrátit kvůli loučení, ale kvůli tomu, abych ještě pomohl českému fotbalu.

Momentálně mu děláte dobré jméno v Rusku, v Samaře ale hodláte působit jen do letošního listopadu, kdy vám končí smlouva. To je definitivní verdikt?

Já myslím, že jo. Po konci sezony (v Rusku se hraje opačným systémem, tedy jaro – podzim – pozn. red) to bude definitivní.

Proč? Zklamalo vás na „dálném východě“ něco?

Nene, je to čistě z rodinných důvodů. Dcera začíná chodit do školy, rok bych tam už byl sám. To bych už nezvládl.

A tak se přesunete do Monaka, kde jste v minulosti působil. Co vaše fotbalová budoucnost?

Rád bych hrál někde poblíž. V úvahu přichází buď Monaco, Nice anebo třetiligové Cannes.

Natrvalo ale ve Francii zůstat nechcete. Co comeback do české ligy? Sám jste hovořil o tom, že byste si ještě rád zahrál v dresu vršovické Bohemky?

Říkal jsem, že kdybych se vrátil do české ligy, tak jedině do Bohemky, ale protože se nevracím, tak to padá.

Co třeba později, za takové tři roky?

(smích) To už bych mohl hrát za starou gardu.

Slavné comebacky

Jan Koller – zviklala ho hlavně osoba Ivana Haška, dříve kapitána národního výběru, nyní jeho trenéra a zároveň svazového předsedy.

Pavel Nedvěd – byl to nekonečný seriál výroků, zvratů, překvapení… Reprezentační dres znovu oblékl na baráž s Norskem, pak na následném MS 2006. Skoro rok a půl předtím ho „nedefinitivně“ svlékl.

Henrik Larson – nejprve ve švédském národním týmu skončil po MS 2002, aby se vrátil na následné Euro. „Je čas odejít,“ hlásil po světovém šampionátu v Německu. 13. května 2008 se znovu objevil v mužstvu…

Zinedine Zidane – Francie měla velké problémy, aby postoupila na MS 2006, a tak se „velký Zizou“ vrátil. Na mistrovství se země galského kohouta kvalifikovala a dostala se až do finále, v něm se ale Zidane nechal vyloučit po nechvalně proslulé „hlavičce“ Italovi Materazzimu. A Francie prohrála.