Fotbalová reprezentace má před baráží o účast na mistrovství Evropy proti Černé Hoře problémy se zraněnými hráči. Na srazu chyběl brankář Petr Čech, zdravotní potíže mají Tomáš Pekhart, Roman Hubník i Jan Rajnoch. Pokud by přetrvávaly problémy útočníků, především pak rekonvalescenta Milana Baroše, trenér Michal Bílek je připraven povolat někoho z trojice Jiří Štajner, Václav Svěrkoš, Jan Chramosta. Baroš se ale uzdravuje, pondělní prohlídka ukázala, že svalová trhlina se již zacelila.

Čech, který o víkendu utrpěl zlomeninu nosu, by měl dorazit ve středu a podle Bílka je pravděpodobné, že na páteční zápas bude připraven. Všechno ale budou mít v moci kluboví lékaři, kteří stále mohou rozhodnout o okamžité operaci.

Nejpříznivější zprávu se ale dozvěděl Bílek během odpoledne, kdy se vrátil Baroš po boku reprezentačního lékaře Petra Krejčího z nemocnice. Tam se podrobil důkladné prohlídce magnetickou rezonancí. "Žádná trhlina se už neukázala, tak snad to bude v pořádku. Milan začne odpoledne s tréninkem," hlásil Krejčí.

Gólmany kouč neřeší

Pokud by ale Barošův stav nebyl příznivý, kouč má v záloze náhradní řešení. "Zatím věřím, že bude v pořádku, ale pokud by Milan nemohl hrát, museli bychom povolat dalšího hráče," uvedl Bílek v hotelu Praha, kde se jeho tým v poledne sešel.

Naopak dalšího gólmana povolávat nehodlá, i pokud by Čech hrát nemohl. "Za prvé stále věříme, že Petr ve středu dorazí za námi. Ale i kdyby chytat nemohl, máme dostatečně zkušené další dva brankáře, abychom se s tím vyrovnali," řekl Bílek na adresu Jaroslava Drobného a Jana Laštůvky, který naposledy odchytal klíčový zápas ve Skotsku.

Čech je nyní v Londýně v péči lékařů, kteří se rozhodují, zda mu povolí návrat do branky. "Věříme, že se podaří výroba kvalitní masky, kterou připravují odborníci v Miláně, a Petr se bude cítit dostatečně připraven hrát. Dáme na jeho pocity," uvedl Bílek.

Hráči jsou ohledně Čecha také optimisty, i když jsou si vědomi, že zlomený nos je vždy problém, zvlášť pro tvrdé střety gólmana. "Jeho zkušenost se nám může hodit, ale na druhou stranu by nás nemělo položit, pokud bychom přišli o jednu osobnost v týmu," řekl Marek Matějovský.

Pondělního reprezentačního tréninku se nezúčastní i další hráči. Přítomen nebude ještě Jan Rezek, kterého čeká dohrávka kyperské ligy, jeho jmenovec Laštůvka dorazí během odpoledne. Ostatní hráči by měli na Strahov dorazit, i když Tomáš Rosický si stěžoval na nachlazení.

Pekhart děkoval do Norimberku

Jeho jmenovec Pekhart byl zase rád, že ho norimberští lékaři vůbec na sraz pustili. "Mám pořádnou zhmožděninu, ale snad se to dá během několika dnů dohromady. Odpoledne zkusím, jak to půjde," svěřil se další nakopnutý útočník.

Bílkovi se v pondělí příliš nechtělo reagovat na slova plzeňského kolegy Pavla Vrby, který po prohře Viktorie na Slavii uvedl, že jedním z důvodů prohry bylo, že někteří hráči už měli v hlavách spíše sraz reprezentace. "Já si myslím, že všichni reprezentanti odehráli zápas velmi solidně a na dnešek nemysleli. Plzeň měla navíc celý druhý poločas velkou převahu, jen byla nepřesná v koncovce," řekl kouč a do další debaty se svým kolegou se nepouštěl.

Národní tým se bude až do středy připravovat na Strahově, ve čtvrtek už absolvuje přípravu v letenské Generali Areně, kde se v pátek bude utkání s Černohorci hrát. Odveta je na programu v úterý 15. listopadu v Podgorici.