V nominaci českých fotbalistů na kvalifikaci mistrovství Evropy se Skotskem a Lichtenštejnskem se objevili i teprve osmnáctiletý útočník Sparty Václav Kadlec a plzeňský záložník Milan Petržela, pro které jde o premiérovou pozvánku. V dvacetičlenném výběru naopak chybějí zranění útočníci Milan Baroš a Martin Fenin, místo kterých se do týmu vrací Lukáš Magera.

Trenér Michal Bílek řešil problém v útoku, kde vyvolení hráči ve svých klubech pravidelně nenastupují nebo jsou zranění, povoláním Václava Kadlece. Ten se v osmnácti letech a čtyřech měsících může stát druhým nejmladším hráčem v historii českého národního týmu po Janu Polákovi, který byl v roce 1999 ještě o tři měsíce mladší.

Kadlece povolání do národního mužstva překvapilo. „S trenérem Bílkem jsem nemluvil, ale manažer Paska mi naznačoval, že bych mohl být v nominaci jednadvacítky, nebo i výš,“ řekl ČTK sparťanský útočník. „Je to velký skok, v osmnácti letech jsem s něčím takovým určitě nepočítal. Jedu se tam hlavně učit, hned jsem si vzpomněl na Tomáše Rosického, který byl taky povolán už v takovémhle věku a v další kariéře mu to pak hodně pomohlo,“ dodal Kadlec.

Po 11 měsících se do reprezentace vrací Magera. „Trápí nás malé herní vytížení útočníků a Magera dlouhodobě potvrzuje dobrou formu. Proto jsme ho povolali. Ze stejného důvodu je v nominaci i Kadlec,“ řekl Bílek na tiskové konferenci v Praze.

Reprezentanti se sejdou v pondělí 4. října v pražském hotelu Crowne Plaza a zahájí přípravu na páteční duel se Skotskem. V neděli 10. října pak odcestují do Lichtenštejnska, kde 12. října sehrají třetí kvalifikační zápas.