Prezident mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter se omluvil představitelům Anglie a Mexika za chyby rozhodčích v jejich osmifinálových zápasech na mistrovství světa. Zároveň uvedl, že po selháních arbitrů FIFA znovu otevře debatu o využití videa ve fotbale, což zatím odmítala.

DÁLE ČTĚTE: Capello: Neuznaná branka byla klíčovým momentem

"Je jasné, že po dosavadních zkušenostech na tomto mistrovství světa by byl nesmysl, kdybychom se znovu nezačali bavit o využití technologií na brankové čáře," řekl dnes Blatter na setkání s vybranými novináři. Prezident FIFA tak reagoval na fatální chyby rozhodčích, kterých se dopustili v obou nedělních osmifinálových utkáních.

V zápase Anglie - Německo (1:4) sudí neuznali regulérní gól Angličana Franka Lamparda, jehož střela se za stavu 1:2 odrazila od břevna daleko za brankovou čáru. V duelu Argentina - Mexiko zase Carlos Tévez otevřel skóre z jasného ofsajdu a nasměroval svůj tým k výhře 3:1.

Anglický sudí Webb by uvítal kamery v brance

Například anglický rozhodčí Howard Webb, který také na MS píská, dnes prohlásil, že by uvítal, kdyby sudím pomohla kamera v brance posuzující sporné gólové situace jako v případě neuznané Lampardovy trefy.

"Jsem otevřený všemu, co nám pomůže k ještě větší spolehlivosti. Každou pomůcku, kterou bych měl, bych se snažil maximálně využít. Se zájmem budeme sledovat, jak se toto téma bude vyvíjet," řekl dnes Webb novinářům v Pretorii po tréninku, kterého se naopak neúčastnili Jorge Larrionda, který chybně neuznal Lampardovu branku, ani Roberto Rosetti.

Ten zase poškodil Mexiko v duelu s Argentinou, když po domluvě se svým asistentem ponechali v platnosti Tévezovu branku, byť byl její autor ve zřetelném ofsajdu za mexickými obránci. "Oba (Rosetti a Larrionda) mají regenerační program, nejsou tady z osobních důvodů," uvedl šéf sboru rozhodčích na MS José Maria García-Aranda.

Anglie i Mexiko přijaly omluvu Blattera

Blatter dnes uvedl, že se omluvil zástupcům postižených reprezentací a funkcionáři obou zemí jeho omluvu přijali. "Samozřejmě hluboce litujete toho, když vidíte takové chyby rozhodčích. Byl jsem z toho zničený," uvedl čtyřiasedmdesátiletý Švýcar.

FIFA by měla znovu otevřít debatu o videu, po němž už dlouho volají experti i sami fotbalisté, v polovině července na jednání pravidlové komise (IFAB) ve velšském Cardiffu. Federace zároveň hodlá vylepšit svůj program tréninku rozhodčích.

Sporům na MS se mohlo předejít už v březnu

IFAB zamítla využití moderních technologií ve fotbale letos v březnu a sklidila za to celosvětovou vlnu kritiky. Za její rozhodnutí se tehdy Blatter jednoznačně postavil - argumentoval tím, že fotbal se musí hrát všude podle stejných pravidel, což by při finanční náročnosti zavedení techniky nešlo.

"Jednoduchost a univerzalita tohoto sportu je jedním z důvodů jeho úspěchu. Navíc ať už použijete jakékoli vymoženosti, vždycky bude muset konečné rozhodnutí udělat člověk. Tak proč v takovém případě brát odpovědnost rozhodčímu na hřišti?" řekl tehdy Blatter.

FIFA přitom zkoušela různé technologické systémy, jako jsou kamery nebo čipy v míčích, několik let. Po experimentech na juniorských úrovních byly zavrženy jako ne stoprocentně spolehlivé.

DÁLE ČTĚTE: Anglii rozhodčí okradli o gól, potopili i Mexiko