"Chci s vámi dál pracovat, abychom začali novou éru. Čekají nás světlé zítřky. Všichni nám budou tleskat za to, co v budoucnu uděláme," řekl Infantino bezprostředně po svém zvolení.

A vrátil se k předchozím týdnům, kdy sháněl podporu na nejrůznějších místech planety.

"Potkal jsem spoustu lidí, kteří zbožňují fotbal. Musíme být pyšní na FIFA," poznamenal.

Dosavadní generální sekretář UEFA ve 2. kole volby na mimořádném kongresu v Curychu obdržel 115 hlasů a bez problémů porazil tři protikandidáty ziskem nadpoloviční většiny.

Jeho plusy: hovoří pěti jazyky a slíbil, že rozšíří světový šampionát na čtyřicet účastníků.

Čtěte také: FIFA schválila reformy proti korupci. Dostane příště slovo i Damková?

Přehled dosavadních předsedů FIFA:Robert Guérin
(Francie, 1904-06),
Daniel Burley Woolfall
(Anglie, 1906-18)
Jules Rimet
(Francie, 1918-54)
Rodolphe William Seeldrayers (Belgie, 1954-55)
Arthur Drewry
(Anglie, 1955-61)
Stanley Rous
(Anglie, 1961-74)
Joao Havelange
(Brazílie, 1974-98)
Joseph Blatter
(Švýcarsko, 1998-2015)
Gianni Infantino
(Švýcarsko, 2016-????)

Pětačtyřicetiletý specialista na právo a administrativu - známý fanouškům hlavně z losování pohárů - se do voleb přihlásil až jako náhradník za Michela Platiniho, který byl vyšetřován kvůli korupci a začátkem roku z boje nakonec odstoupil.

Jak to v Curychu vypadalo? Infantino vyhrál už první kolo, v němž získal 88 hlasů. Ve druhém kole se k němu přiklonili voliči Alího bin Husajna a Jéroma Champagna. Ten ve druhém kole nedostal ani jeden hlas oproti předchozím sedmi. Šajch Salmán bin Ibráhím Chalífa - Infantinův největší konkurent a očekávaný favorit - nakonec obdržel 88 hlasů.

Výsledek voleb potěšil delegaci Fotbalové asociace ČR, která jako člen UEFA podporovala právě Infantina. "Pro nás je to jednoznačně dobře. Od začátku jsme chtěli, aby to byl on. Myslím, že jeho spojení s novými reformami by mělo fungovat," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Co pomohlo? "Skvělý projev, získal nerozhodné delegáty."

Mezi funkcionáři už chyběl jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale - po odpoledních projevech odstoupil z procedury. "Mám pro vás překvapení. Moje kampaň končí a já stahuji svou účast ve volbě. Zůstali jen čtyři lidé a teď je to váš problém, abyste zvolili toho správného," prohlásil největší outsider voleb.

Infantino se tak stal devátým řádným prezidentem FIFA.

Funkci převzal od krajana Seppa Blattera, který byl loni znovuzvolen, ale kvůli rozsáhlé korupční aféře dal funkci k dispozici. Na konci minulého roku byl suspendován a následně potrestán spolu s Platinim zákazem působení ve fotbale na šest let kvůli netransparentní platbě.

Čtěte více: Fotbal přišel kvůli Blatterovi a spol. o miliardy. Situace ve FIFA je kritická

Od té doby dočasně vedl FIFA Kamerunec Issa Hayatou.

Čekali byste, že Blatter bude radši potichu? Omyl. Kontroverzní předchůdce nového šéfa uvítal. "S jeho zkušenostmi, odbornými, strategickými a diplomatickými schopnostmi má všechno pro to, aby pokračoval v mé práci a opět stabilizoval FIFA," uvedl dlouholetý vládce světového fotbalu.

Nejzajímavější ohlasyJérome Champagne (neúspěšný kandidát na prezidenta FIFA): "Byl jsem kandidátem, který mluvil o fotbale, opravdových problémech a nerovnováze. Nyní máme nové vedení, ale problémy ve fotbale budou pokračovat."
Thomas Bach (předseda Mezinárodního olympijského výboru): "V těchto těžkých časech pro fotbal mu (Infantinovi) přeji všechno nejlepší k uskutečnění reforem. Zároveň se těším na dobrou a konstruktivní spolupráci v nejlepším zájmu sportu."
Gary Lineker (bývalý anglický reprezentant a nyní televizní expert): "Zdá se, že Infantino je slušný chlapík. Potřebuje hlavně velké nové koště. Stejně však mám divný pocit, že on sundá svou masku a zjeví se zase Sepp Blatter."