Pravda, Češi bojovali, píle (v odkopování) se jim upřít nedala. Leč i to bylo zoufale málo. V Anglii se rychle projevil nejen přílišný respekt k prostředí a soupeři, ale bohužel hlavně výrazný rozdíl ve kvalitě. Týmové i individuální.

Den otevřených dveří

Češi prostě selhali. Albion ani nepotřeboval kdovíjaký vele-výkon od kapitána Harryho Kanea. Superstar Tottenhamu se neocitla v mnoha příležitostech, prosadila se jen z přísné penalty. Zadáci si dávali dobrý pozor.

V hlídání dalších útočných es nicméně Šilhavého výběr hořel. Především pak na krajích: den otevřených dveří uspořádali Filip Novák s Davidem Pavelkou, na druhé straně si z české defenzivy dělal dobrý den hvězdný Raheem Sterling. Ten nasázel dvě branky, třetí přidal s nechtěným přispěním Ondřeje Čelůstky.

Středopolař Tomáš Souček později pronesl: „Když chcete s Angličany uhrát dobrý výsledek, musí se vám všechno sejít. My jsme měli při třech brankách smůlu. Soupeř si zasloužil vyhrát, to uznávám, ale určitě ne o pět gólů.“

Zde se hodí poznamenat: ano, Češi dostali první direkt z ofsajdu, druhý z pokutového kopu. Vsítili si dva „vlastence“. Šlo ale pouze o logické vyústění hry. „Three Lions“ účelně napadali, byli aktivnější, tvořivější. Za výhrou si šli od první minuty.

Brazilské hvězdy jsou v Praze. Zleva Philippe Coutinho a Roberto Firmino nasadili na trénink v Edenu kulicha.
Brazilský odpočinek v Edenu. Hvězdný Coutinho v Praze jen lehce vyklusával

A hosté? Server BBC trefně popisoval: „Češi byli neškodní, o trest si koledovali vlastními chybami.“ Za smolnou lze označit pouze Součkovu hlavičku z druhé půle, která těsně minula levou tyč kasy Jordana Pickforda. Nic víc.

"Hurá" na kanárky

Ale třeba je tenhle zápas jen dobrá lekce na úvod kvalifikace o Euro. Už zítra reprezentaci čeká přátelské střetnutí s Brazílií. „Věřím, že se otřepeme. Je třeba hodit nepovedený večer ve Wembley za hlavu a soustředit se na to, co nás čeká. Snad nás výsledek posílí,“ pravil Šilhavý.

Brankář Arsenalu Petr Čech.
Brankář Čech zabodoval. Je mezi nejlepšími cizinci v historii Premier League

Příští kvalifikační blok má národní tým na programu v červnu. Ještě, že tak: nastoupit už dnes na horké půdě Černé Hory (jako Anglie), to by si koledovalo o malér. Souček přesto zůstal v klidu: „Nic se neděje. Máme před sebou další zápasy. V těch musíme bodovat.“

Potíží je, že Brazilci rozhodně nepatří mezi ideální soupeře na vyspravení nalomeného sebevědomí.

Svatostánek. Nové bylo otevřeno v roce 2017.
Wembley: to je sen fotbalových hvězd i socializující prvek Londýna