„Jsem absolutně proti odehrání tohoto zápasu!“ zahájil bez ostychu bosenský útočník a domácí legenda Edin Džeko. „Mám svůj postoj, který je jasný a nezahrnuje hraní tohoto zápasu, zatímco nevinní lidé trpí,“ pokračoval ve své výpovědi pro deník Klix.ba. 

Reagoval tak na nedávné prohlášení bosenského fotbalového svazu, který na poslední chvíli zahrnul do kalendáře národního týmu přátelský zápas s poněkud nečekaným soupeřem. A když se fanoušci v Bosně dozvěděli, že jejich fotbalisté odcestují za přípravným utkáním do ruského Petrohradu, nevěřili vlastním očím.  

O zápase rozhodoval přítel Putina

A jakmile se o této nepříliš lichotivé novince doslechl i šestatřicetiletý snajpr se zkušenostmi z anglické či italské ligy, okamžitě přispěchal s jasným vyjádřením. A s kritikou na hlavu válečného agresora rozhodně nešetřil. 

„Jsem solidární se všemi lidmi na Ukrajině v těchto pro ně těžkých časech. Nedovedu si představit, že bych měl nastoupit do utkání proti takovému soupeři,“ nechal se slyšet.

Jeho slova pak o chvíli později doplnil i další zkušený reprezentant Miralem Pjanič, který byl z rozhodnutí bosenského svazu nezvykle rozladěný. „Toto rozhodnutí je katastrofální. Upřímně pro to nemám slov,“ prohlásil bývalý záložník Barcelony, jenž před nedávnem zamířil do Spojených arabských emirátů. 

close Bosenský záložník Miralem Pjanič si toho v dresu Barcelony příliš neužil. info Zdroj: Ricardo Larreina / AFLO / Profimedia NÁHLED zoom_in Bosenský záložník Miralem Pjanič si toho v dresu Barcelony příliš neužil.

Asociace FIFA a UEFA už dříve vyloučily ruské národní týmy i kluby ze všech mezinárodních soutěží kvůli válečné invazi na Ukrajinu, naposledy se sborná představila v listopadu minulého roku. Od té doby mají Rusové na mezinárodní scéně jednoduše utrum. Včetně listopadového šampionátu v Kataru.

Rozhodnutí bosenské asociace tak celkem pochopitelně šokovalo celou fotbalovou společnost. Ovšem jak se to vezme. Když se člověk posléze dozví, že šéfem tamějšího fotbalu je zarytý Srb a údajně velký příznivec prezidenta Putina, začíná celé představení okolo kontroverzního přátelského zápasu dávat smysl. 

Chabá omluva rozhodně nestačí

Souhlas o přípravném duelu v Petrohradě údajně deklaroval na mimořádném zasedání krizový výbor Fotbalové asociace Bosny a Hercegoviny, na němž pět „proruských“ hlasů jednoznačně předčilo jednoho odvážlivce s protichůdným názorem. 

Reakce veřejnosti po celém světě však na sebe nenechaly příliš dlouho čekat. „Příšerná ostuda, sláva Ukrajině,“ stojí nejčastěji v diskusích na sociálních sítích. Negativní příspěvek pak dorazil také od starostky Sarajeva, hlavního města Bosny, která dokonce pohrozila ukončením spolupráce s fotbalovým svazem.

A právě jeho činovníci měli v posledních dnech rozhodně co na práci. Jiná varianta než okamžité zrušení zápasu snad ani nebyla na stole. „Byla to chyba,“ omluvil se v sobotu člen vedení Fuad Čolpa. 

Listopadový rádoby přátelský duel tak nakonec upadl do zapomnění, Rusové si budou muset vystačit pouze s Íránem a Kyrgyzstánem. Pořádné máslo na hlavě má ovšem i bosenský fotbal. Omluva v tomto případě příliš ran nezahojí.