Když v 64. minutě Messi vbíhal do nasvícené arény, barcelonským chrámem Nou Camp se rozléval hromový aplaus. Fanoušci jej vítali vestoje.

To nejlepší si schoval na konec.

První gól: odražený míč ve vápně pohodlně poslal k bližší tyči. Rozhozená obrana nestačila reagovat.

Druhý gól: ve třetí minutě nastavení se za půlící čárou dostal k míči a vyrazil na dlouhé sólo. Pláchl protivníkům a pak přehodil brankáře. 4:0, hotovo.

Když stadionem znělo jeho jméno, zaposlouchal se a položil si dlaň na srdce. „Messi je zpátky," napsal španělský deník Marca. „Nepotřeboval ani půl hodiny, aby všem ukázal, že je zase ve formě."

Poklony slyšel i od svých parťáků, třeba od kapitána Puyola: „Dal góly, jaké vídáme od těch nejlepších hráčů."

Argentinský kouzelník si musel na návrat počkat 58 dnů. Loni měl vážně smůlu: v dubnu si poranil sval na levé noze, v srpnu měl pochroumaná třísla, od konce září marodil s poraněným stehenním svalem na pravé noze a 11. listopadu se při pokusu o zrychlení znovu zranil.

I proto je logické, že po zápase s Getafe říkal pro klubovou televizi: „Že jsem dal dva góly? Větší radost mám z toho, že mě nic nebolí."

Co takhle Zlatý míč?

V pondělí vyrazí do Curychu na vyhlášení Zlatého míče, který může získat už popáté za sebou. V nominaci je ještě francouzský záložník Franck Ribéry z Bayernu a portugalský útočník Cristiano Ronaldo (Real Madrid).

Proč by mohl vyhrát právě Messi? Protože loni zase lámal rekordy, třeba v reprezentaci už má víc gólů než legendární Maradona a v klubu překonal hranici 300 branek.

Protože navzdory zranění pomohl Barceloně do semifinále Ligy mistrů, když ve čtvrtfinálové odvetě proti PSG vymyslel akci vedoucí k postupové trefě.

Protože je Messi: ani po čtyřech Zlatých míčích nepřestal mít hlad. Z každého zranění se snažil co nejrychleji vykurýrovat. „Jeho motivace a přístup jsou pořád maximální. To je to, co z něj dělá takového hráče," pronesl barcelonský asistent Jordi Roura.

U hlasujících mu naopak mohly uškodit právě časté pauzy nebo obvinění z daňových podvodů, jemuž čelil se svým otcem. Messimu by k trofeji nemuselo pomoct ani prodloužení hlasování – FIFA k němu sáhla proto, že se jí do 15. listopadu sešlo málo hlasů.

Z toho by mohl těžit Ronaldo, jehož čtyři góly rozhodly baráž o mistrovství světa se Švédskem. A vlastně i Ribéry, jenž loni posbíral s Bayernem všechny trofeje, o které parta z Mnichova hrála.

MARTIN MLS