Brankář s kultovní helmou je fotbalovým Karlem Gottem: když dojde na ankety, obvykle nemají konkurenci. Gott musí utírat prach z jednačtyřiceti Slavíků, Čech osmkrát vyhrál Fotbalistu roku (rekord) a teď je na půli cesty k jedenáctému triumfu ve Zlatém míči (další rekord).

„Doufám, že do mojí sbírky přibude nová trofej," vzkázal Čech. O čem mluvil? Po loňském desátém vítězství ve Zlatém míči dostal elegantní pohár natrvalo. V úterý Klub sportovních novinářů představil novou, 78 centimetrů vysokou trofej: zlatý míč obtáčí stříbrná spirála.

Mimochodem, Čech ve Zlatém míči poprvé vládl coby reprezentant na vejminku: s národním týmem se rozloučil v létě po zpackaném Euru a rekordních 124 zápasech.

Vítěz ankety Zlatý míč dostane novou trofej.Zdroj: ČTK/PR/Klub sportovních novinářů

Trofej pro vítěze ankety Zlatý míč. Foto: ČTK/PR/Klub sportovních novinářů

Jen rodina a Arsenal

Energii dává už jen rodině a Arsenalu, se kterým je v lize druhý, a chce mu pomoct utnout třináctileté drásající čekání na titul. „Vyhovuje mi to, už netrávím čas s nároďákem v hotelu a věčným cestováním. Zápasy za reprezentaci mi chybí, ale i s odstupem času cítím, že jsem udělal správné rozhodnutí."

Národnímu týmu drží palce doma u televize, před každým zápasem bývalým parťákům na dálku popřeje hodně štěstí. Budou ho potřebovat i v příštím roce, půjde o vstupenku na mistrovství světa. „Pokud kluci zvládnou zbývající zápasy, v baráži by neměli chybět. A můj nástupce Tomáš Vaclík? Nemám o něj strach, chytá spolehlivě."

K podzimnímu vítězství ve Zlatém míči Čechovi stačily jen ligové mače za Arsenal: v patnácti inkasoval celkem patnáct gólů. V Lize mistrů odpočíval, pokaždé za něj zaskočil černovlasý Kolumbijec David Ospina.

Ještě větší legenda

Ani po reprezentačním sbohem doma nesešel z očí, fotbalové Česko svoji poslední fotbalovou superstar nepřestává sledovat. Takže se dobře ví, že Čech v létě po deseti letech přešel od Adidasu k Pumě, zkraje listopadu odchytal 500. ligový zápas v životě (remíza 1:1 v derby s Tottenhamem) a potvrdil status legendy: díky rekordnímu počtu čistých kont v Premier League se dostal do mytické Guinessovy knihy rekordů.

Co bude slavit v roce 2017? Titul s Arsenalem? Úspěch v Lize mistrů?

34letý Čech o fotbale nemluví: „Přeju si zdraví pro sebe a moje nejbližší. Pak už to bude jen na nás."

Přehled vítězů ankety Zlatý míč ČR:1997 - Jiří Němec (Schalke 04),
1998 - Pavel Nedvěd (Lazio Řím),
1999 - Patrik Berger (FC Liverpool),
2000 - Pavel Nedvěd (Lazio Řím),
2001 - Pavel Nedvěd (Lazio Řím),
2002 - Tomáš Rosický (Borussia Dortmund),
2003 - Pavel Nedvěd (Juventus Turín),
2004 - Pavel Nedvěd (Juventus Turín),
2005 - Petr Čech (FC Chelsea),
2006 - Petr Čech (FC Chelsea),
2007 - Petr Čech (FC Chelsea),
2008 - Petr Čech (FC Chelsea),
2009 - Pavel Nedvěd (Juventus Turín),
2010 - Petr Čech (FC Chelsea),
2011 - Petr Čech (FC Chelsea),
2012 - Petr Čech (FC Chelsea),
2013 - Petr Čech (FC Chelsea),
2014 - Petr Čech (FC Chelsea),
2015 - David Lafata (Sparta Praha),
2016 - Petr Čech (FC Arsenal).