„Do třetice už s nimi vypadnout nechci,“ říkal Čech před úvodním semifinálovým zápasem Ligy mistrů proti Liverpoolu.

A během úterní noci na Anfield Road dokázal, že rozhodně nemluvil jen do větru.

Brankář Chelsea zastavil velké šance domácích es Torrese, Gerrarda, Kuijta a udržel londýnský klub ve hře o postup do vysněného finále, o který jej v letech 2005 a 2007 připravili právě liverpoolští fotbalisté.

„Šli jsme štěstí naproti, a to nám tentokrát ukázalo svou přívětivou tvář,“ uvedl na svých internetových stránkách Čech v narážce na vyrovnávací gól Chelsea z 95. minuty.

Ten měl na svědomí obránce soupeře Riise. Centr Kaloua totiž uklidil ukázkovou hlavičkou do vlastní sítě. „Je to velké povzbuzení. Navíc si myslím, že se tato branka může ukázat jako rozhodující v celé semifinálové sérii,“ řekl Čech.

„Nic jsme nevzdali, a proto ten gól nebyl nezasloužený," dodal.

Kdyby však předtím opora české reprezentace třikrát výborně nezasáhla proti Torresovi a spol., neměla by Riiseho nešťastná trefa valnou hodnotu. Chelsea by odjížděla na Stamford Bridge s vysokou porážkou.

„Při první šanci Torrese se vyplatilo, že jsem zůstal stát co nejdéle na nohou, a dobře jsem mu tak zmenšil střelecký úhel. Podobné to bylo i při jeho druhé šanci - tam bylo důležité, že jsem se dokázal rychle přemístit k tyči a zavřel jsem mu střelecký úhel,“ popsal klíčové momenty utkání Čech.

Nejlepší kousek si pětadvacetiletý gólman schoval pro liverpoolského kapitána Gerrarda, jehož střela bez přípravy už už mířila do sítě. Svůj cíl ale nakonec nenašla. „Pomohla mi moje výška. Díky ní jsem stihnul konečky prstů vyškrábnout tu střelu nad břevno."

Přes to všechno Čech čisté konto nevychytal. Krátce před první přestávkou se v šestnáctce Chelsea zjevil nehlídaný Kuijt a dal vyprodanému stadionu důvod k explozi. Trefil mezeru mezi Čechovýma nohama.

„Nezareagovali jsme dostatečně pohotově na rychlou rozehrávku soupeře, všichni jsme se měli v té situaci zachovat lépe.“

Vedení inspirovalo Liverpool k dalším ofenzivním kreacím, leč nakonec měli po remíze 1:1 mnohem více důvodů k radosti hosté. Vůbec první finále Ligy mistrů v historii klubu se jim přiblížilo nadosah.

„Je pravda, že větší šanci na postup máme nyní my. Ale je třeba si uvědomit, že jsme teprve v polovině a čeká nás ještě odveta. A Liverpool je velmi kvalitní soupeř,“ varoval Čech, jenž snad konečně překonal všechny zdravotní útrapy: „Stav mého poranění v obličeji se opět výrazně zlepšil,“ vzkázal.

Pro fanoušky Chelsea to je důležitá zpráva. Už v sobotu totiž přivítá londýnský klub na domácím hřišti Manchester United. A ve hře nebude nic menšího než anglický ligový titul.

(mij)