Už je to pár let, stalo se v roce 2013. David Placák, fotbalista jenž léta kopal v soutěžích v Královéhradeckém kraji, nabídl brankáři Radimu Ottmarovi 5 tisíc eur, tedy 135 tisíc korun.

Ottmar byl tehdy hradecká trojka a jezdil chytat za farmu v Převýšově. Stačilo zařídit, aby v utkání s Domažlicemi padlo více gólů. Pak by si vydělal. „Jak říkám, každopádně jsem to na místě celé jednoznačně odmítl," vypověděl gólman v pondělí před soudem ve Strakonicích.

Ten totiž řeší rozsáhlou korupční aféru, v níž bylo obžalováno dvaadvacet lidí. Placák je jedním z nich. Dalšími jsou i známá ligová jména: Daniel Kaplan, Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Milan Halama, Ondřej Bíro či Martin Sus…

Také čtěte: Gól v Barceloně a vstupenka do jiného světa. Cestovatel Němeček slaví!

Hlavním tématem inkriminovaný zápas

Ottmar musel na jih Čech vyrazit, i když právě absolvuje zimní přípravu. V případu byl totiž předvolán jako svědek. „Vypovídal jsem jen chvíli, asi deset minut. Musím se přiznat, že to nebylo nic milého," pronesl v úterý. „Už bych to chtěl uzavřít."

Brankář mluvil právě o inkriminovaném duelu. „Bylo mi naznačeno, že by bylo potřeba, aby v zápase padly nějaké góly. Ani jsem od něj nechtěl slyšet žádné detaily a rovnou jsem to odmítl. Já byl tehdy hradecká brankářská trojka a za Převýšov jsem občas chytal, protože to byla farma Hradce," citoval jeho slova server Aktuálně. „Když mě David Placák takhle oslovil, šel jsem za vedením klubu, řekl, co se stalo, a zdůraznil, že s tím nechci mít nic společného a že v tom zápase chytat nechci. A tak jsem tam ani nejel," řekl.

Čtěte také: Ivanschitz si přišel do Plzně pro titul: Těším se na město, fanoušky i stadion

Vedle brankáře svědčil v případě střetnutí také Tomáš Hrabík, tehdejší záložník a nynější kouč Převýšova. „Byli jsme tam spolu," potvrdil Ottmar.

„Už nevím, jak to mělo být, jestli vyhrát, prohrát, možná nějaké vstřelené branky tam byly. Šlo o to zápas ovlivnit. Sešli jsme se s Placákem v Hradci v Carrefouru. Jestli tam bylo ve hře 5000 eur? Ano, tak nějak to mohlo být. Probral jsem to s vedením a druhý den jsem Placákovi napsal, že o to nemám zájem," vypověděl Hrabík.

Dva hráči s obžalobou

Hradec Králové - Rozplétá chobotnici vztahů, nabídek, obchodů. Soud ve Strakonicích řeší aféru, jež je dalším dílem seriálu, který bychom mohli nazvat Korupce v českém fotbale. Tahle epizoda má stopy také ve východních Čechách. Ty otisky navíc - podle všeho - nejsou jen mizivé a nenápadné.

Okresní soud ve Strakonicích začal řešit fotbalovou korupci.Zdroj: Deník/ Petr ŠkotkoV kauze figurují dva fotbalisté, kteří v Královéhradeckém kraji nemají zanedbatelné jméno. Oba seděli v síni, když vypovídal v pondělí brankář Radim Ottmar či Tomáš Petrášek, obránce polského Rakowu Czestochowa, jinak rodákz Častolovic.

Daniel Kaplan je vlastně hlavním obžalovaným, David Placák, jenž léta kopal soutěže v Královéhradeckém kraji, jedním z dalších.

Kaplan, kdysi hráč Hradce, jenž bydlí v západních Čechách, v minulosti zkoušel angažmá v Dunajské Stredě, kde bylo podle slovenských policistů epicentrum celého gangu. Z tamního klubu byli zadrženi hned čtyři hráči, včetné bývalého reprezentanta Ivana Hodúra, který již byl drsně potrestán. Ve fotbale nesmí působit pětadvacet let.

Kaplan s Placákem dopadli lépe. Fotbalová asociace jim dal distanc na pět let, k tomu padesátitisícovou pokutu. „Proč jsou ty naše tresty o tolik nižší než na Slovensku? Protože disciplinární řád, který platil od roku 2013 do roku 2015, nám neumožňuje dát vyšší trest než pět let zákazu činnost a 50 tisíc pokuty," vysvětlil na jaře 2016 předseda disciplinární komise Richard Baček.

Vedle toho nyní čekají Placák s Kaplanem na verdikt strakonického soudu. „Oni byli nerozlučná dvojka, nejlepší kamarádi," řekl před časem Jan Schejbal, šéf klubu z Libčan, kde se oba fotbalisté před časem setkali. Jaký bude další osud tohoto dua?