Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brankář Vaniak: Doma se cítím pořád v Olomouci

Olomouc - O finanční situaci ve Slavii jsem měl informace trochu lepší informace než někteří mladí. Byl jsem na to nachystaný, říká zkušený golman.

16.12.2010
SDÍLEJ:

Martin VaniakFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Na konci listopadu oznámil, že se chystá odejít do fotbalového důchodu, a to i přesto, že ho slávističtí fanoušci zvolili nejlepším hráčem dluhy zmítaného červenobílého klubu. Martin Vaniak, bývalý dlouholetý brankář Sigmy, mluvil nejen o problémech svého zaměstnavatele, ale i o Olomouci a celkovém stavu české ligy.

S koncem kariéry, který jste před měsícem avizoval, to prý zase není tak horké.

Je, není… Nejsem ten, který se bude hrnout do brány. Spíš budu záloha pro případ, že by něco mělo dopadnout špatně. Jsme ve velkých problémech, hrajeme o záchranu. Pokud trenér bude chtít, abych u mužstva zůstal a držel si dál nějakou svou výkonnost, a náhodou by se stalo, že by to nebylo úplně dobré, tak bych do brány vlezl. Ale je to spíš taková spekulace. Se sportovním ředitelem jsme domluvení na tréninku mládeže, s tím, že teď probíhají jednání o složení kádru pro jarní část ligy. Všechno bych se měl dozvědět nejpozději třetího ledna.

Existovaly dvě varianty rozlučky. Buď v prvním domácím zápase, nebo přímo na hřišti v posledním ligovém kole. Která je reálnější?

Pro mě je přáním odchytat poslední kolo. Věřím, že v tu dobu budeme zachránění a že se v tom zápase do brány dostanu. Nechci se loučit hned v prvním kole v zimě, kdy přijdou tři tisíce lidí. Přece jen na konci ligy už by mělo být lepší počasí a ještě je to derby s Bohemkou , na které by mohlo přijít třeba deset tisíc.

Není ale škoda končit? Máte sice fotbalově pokročilý věk, ale z brankářů, kteří se v brance Slavie objevili, jste byl opět hodnocen jako nejlepší?

Pro mě je výhodou, že se mi daří držet svou výkonnost. Držím si svůj standard a to je moje velké plus. Přece jenom si ale myslím, že by už měli dostat šanci mladí. Samozřejmě ve Slavii je to specifické. Je to pražský klub, takže je pod stálým tlakem. Ať už ze strany médií nebo fanoušků, protože ta veliká fanouškovská přízeň, kterou Slavia má, je také náročná. Takže ti mladí brankáři to asi nebudou mít jednoduché, ještě když budou nastupovat po mně. Ale tak to bylo všude, ať jsem končil v Olomouci, v Drnovicích nebo v Mostě, tak ti brankáři s tím většinou měli velké problémy. Přesto si myslím, že už je na čase, aby už žezlo převzal někdo jiný. Myslím si, že už tento rok měl chytat někdo jiný.

Jenže výkony jste zase posadil všechny na lavičku.

Situace tomu nakonec nahrála, že jsem začal. Udělali jsme dost bodů a já jsem potom sám zašel za trenérem Jarolímem a řekl mu, že by bylo dobré zkusit někoho z těch mladších kluků. Že je mužstvo slušně rozjeté a to mu může jedině pomoct. Bohužel se tak nestalo a musel jsem se do brány vrátit já.

Změnilo se to až po odchodu Karla Jarolíma.

Když Jarolím skončil, tak mi trenér Petrouš řekl, že už se mnou do brány nepočítá, že budu dělat dvojku, což jsem odmítl, s tím, že už jsem se najezdil dost a raději ať jezdí mladší kluci. Situace je momentálně otevřená. Prvořadý pro mě ale momentálně je trénink s mládeží. Trenér Petrouš, který zůstává, řekl, že se mnou nepočítá, takže já nepočítám s tím, že by měl eventuálně svůj názor změnit.

Co se týká trénování, prý jste absolvoval stáž ve Španělsku?

Byl jsem ve Španělsku za Tomášem Ujfalušim, který mi domluvil stáž v Atléticu Madrid. Sledoval jsem tréninky celého mužstva, i když jsem se samozřejmě soustředil především na trénink gólmanů. Něco jsem se přiučil, některé nové prvky tam mají, ale celkově si myslím, že je to nastejno. Tréninky jsou celoevropsky nebo celosvětově hodně podobné. Je to jen o hráčích, jestli pro mužstvo chtějí, nebo nechtějí něco udělat.

Bavíme-li se o Slavii, není možné se nezeptat na její finanční situaci.

Jistě. Podívejte se, už když začala sezona, tak jsem věděl, že to není úplně dobré. Jsem už starší hráč, takže jsem měl informace trochu lepší než někteří mladí. Byl jsem na to nachystaný, ale spíš proto, že jsem byl nachystaný celoživotně, hraju fotbal dvacet let, takže už jsem si něco prožil a něco vím. Jednou jste nahoře a jednou dole, což platí nejen o výsledcích, ale i o financích. Zažil jsem to v Řecku, v Drnovicích i teď ve Slavii. Ale byl jsem připravený.

Jak to celé dopadne?

Jak to celé dopadne, to nevím ani já. A myslím si, že to neví ještě ani vedení. Určitě jednají o nějakém strategickém partnerovi, ale všechno je to o tom, že nikdo neví, čí vlastně akcie Slavie jsou.

Je to pro vás problém nevědět, komu Slavia patří?

Ne, to vůbec ne. Já o tom nepřemýšlím a myslím si, že je to blbost. Mediálně nafouknutá bublina. Koho to zajímá, kdo vlastní Slavii nebo Sigmu Olomouc? Vždyť to je jedno, ne? Lidé jdou na fotbal a zajímá je, jestli to mužstvo hraje dobrý fotbal a jestli se jim to líbí. Nezajímá je, jestli to vlastní Franta nebo Pavel. Mě osobně to tedy ani nezajímá. Pro mě je důležité, kdo je můj spoluhráč, kdo vede realizační tým, kdo je sportovním ředitelem, a tím to hasne. Nemám zapotřebí lámat si hlavu s tím, kdo vlastní klub, v němž hraju. Nevím proč.

Třeba proto, abyste věděl, kdo vás platí, v tomto případě neplatí…

Od toho je sportovní ředitel, který přijde do kabiny a řekne, jak se věci mají a co bude následovat. A to se teď děje. S příchodem pana Platila víme, na čem jsme. Nastolil takovou komunikaci, že víme, jestli peníze nebudou tři měsíce, nebo nebudou půl roku. Jedná s námi na rovinu a já jsem s ním spokojený.

Mluvil jste o tom, že už jste v bývalých klubech tíživou finanční situaci zažil. Jsou problémy, které má momentálně Slavia, nejhorší?

Určitě ano. Když pět měsíců nedostanete výplatu, tak je to opravdu hodně nepříjemné. Hlavně pro ty mladé hráče. Byli zvyklí dostávat peníze pravidelně a nepočítali s tím, že taková situace vůbec může nastat. Nakoupili si auta na leasing, protože se chtěli ukázat, byt na hypotéku, nebo pronájmy a teď to musí nějak splácet, i když nemají žádnou zálohu. Pro zkušenost do života je to pro ně možná dobré, protože si budou daleko víc vážit, když budou dostávat peníze pravidelně, a začnou myslet na zadní kolečka.

Situaci ve Slavii trochu peprněji okomentovali ve slavném „off record“ rozhovoru pánové Bosák a Táborský, co jste mu říkal?

Podívejte se, řekli pravdu. Každý to tady šeptá, ale oni jen řekli nahlas to, co si tady každý myslel. Já jsem ten zápas viděl v televizi a musím říct, že jsem trpěl. Bylo to tak špatné, že je nakonec dobře, že už byl s podzimem konec. Teď se to snad psychicky zvedne, i když stejně bude záležet, jak nakonec začneme s ligou. Pokud nezvládneme začátek, klidně se může stát, že na mužstvo padne taková deka, že se z toho nevyhrabeme.

Připouštíte si tedy, že by Slavia mohla sestoupit? Je to možné?

Je to možné. Jestli si někdo myslí, že ne, tak se plete. Bodů máme velmi málo, výhodu snad máme v tom, že se soupeři ze spodku tabulky hrajeme skoro všechno doma. Pokud je zvládneme, tak se zachráníme. Ale na podzim jsme se v domácích zápasech trápili, nevyhráli jsme venku s Ústím, které hrálo v deseti. To se musí změnit, jinak budeme mít velké problémy, abychom se zachránili.

Byla by to smutná tečka za působením v mužstvu, kde jste prožil asi vrchol kariéry, že?

V každém mužstvu jsem nějaký vrchol měl. V Olomouci druhé místo v lize. V Drnovicích třetí a historický postup do poháru UEFA, vlastně i v Mostě jsme hráli důstojnou roli v první lize. Slavia je ale top. Můj sen byl vždycky vyhrát ligu a to se mi podařilo dokonce dvakrát. A ještě třešnička na dortu v podobě Champions League.

Počítal jste s tím, že by se mohlo něco podobného udát, když jste se z Řecka vracel do Mostu?

Vůbec ne. Když jsem přišel do Mostu, tak jsem byl rád, že tam vůbec můžu být. Byli tam výborní lidé, kteří fotbalem žili, stejně jako obecenstvo. Je škoda, že to tam dopadlo tak, jak dopadlo. Když v Mostě začaly finance docházet, tak jsem si hledal angažmá. Byl jsem na zkoušku v Maďarsku a už jsem nepočítal, že ještě udělám nějakou díru do světa. Když se pak Slavia ozvala, tak jsem ani nevěděl, jestli tam mám jít. Byl to velký klub, ale měl své problémy, které má teď bohužel znova.

Olomoučtí fanoušci vás v anketě idnes.cz zvolili do nejlepší sestavy všech dob, a dokonce jste dostal jen o dva hlasy méně než vítěz Radek Drulák. Věděl jste o tom?

Ano, vím o tom. Je to krásný a moc příjemný pocit, že lidé na mě nezapomněli a že mi dali takové ocenění, že jsem tu práci tady asi dělal dobře, a proto mi dali tolik hlasů. Potěšilo mě, že jsem se dostal do tak kvalitní sestavy. Kdyby se dala do kupy, mohla by dokázat velké věci. Mimochodem viděl jsem, že se teď začaly ty ideální sestavy dávat dohromady i jinde. Myslím si, že kdyby se dala dohromady všechna ta mužstva, byla by to hodně zajímavá liga.

Jak je to s kvalitou naší současné reálné ligy?

Podle mě je stejně kvalitní jako v okolních zemích. V Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, v Polsku. Je to o penězích. Jsme v situaci, že musíme vychovávat a prodávat. Naše republika na tom není ekonomicky nijak dobře, takže si ani fotbalové kluby nemohou vyskakovat. Bohužel, když to trochu přeženu, tak pro všechny naše kluby momentálně není prvořadé vyhrát ligu, uspět v Evropské lize nebo v Lize mistrů, ale hlavně prodat hráče, protože to představuje finanční zajištění.

Je z toho nějaká jiná cesta, než prostě sehnat nějakého bohatého mecenáše nebo šejka?

Asi je to jediná možnost. Problém je, že my takové mecenáše nemáme a nějakého šejka sem možná ani nikdo nechce pustit. Třeba v Olomouci si nedovedu představit, že by občanské sdružení a pan Gajda prodali akcie nějakému šejkovi.

Myslíte to tak, že je to dobře, nebo špatně?

V případě Olomouce asi dobře. Hlavně v tom, že tady se fotbal dělá na takové rodinné bázi. Olomouc sama o sobě je taková enkláva, která drží při sobě. Poznal jsem to, když jsem sem přijel s Mostem nebo i se Slavií, že tady ta Haná dává čecháčkům a Pražákům najevo to svoje. To jsem třeba v brance Sigmy nikdy takhle nepociťoval. Je dobře, že to tady tak je. Že Kubíček s Gajdou dávali příležitost místním hráčům i trenérům. I v zápasech je potom vidět, že to mužstvo drží pohromadě, protože jsou to místní, domácí hráči. V ostatních klubech to tak většinou není. Hráči jsou tam ze všech koutů republiky a nemá to takové srdce jako tady.

Mluvil jste o panu Kubíčkovi. Jak jste z dálky vnímal jeho odchod ze Sigmy?

Myslím si, že velká část lidí si řekla: „Konečně jsme se vás zbavili.“ Dokonce i já jsem mu to říkal, když jsem ho potkal (smích). Měl tu problémy s hráči, bylo tady hodně takových odchodů, které se nespočetněkrát řešily v novinách. Někteří si možná zajásali. Já to už ale beru s nadhledem. Že jsme spolu mockrát nesouhlasili, to je pravda, ale prostě je tady vidět obrovský kus práce. Nádherný stadion s evropskými parametry, když si vzpomenu, jak vypadal, když jsem tady začínal, tak to je opravdu nesrovnatelné. Klub není zadlužený. Jsou tady hráči, kteří mají budoucnost. Až na nějaké dva roky experimentů s hráči a trenéry odjinud se drželi své tradice a to je dobře. Proč odešel, do toho nevidím, ale za tu práci, která se tady odvedla, klobouk dolů.

Procestoval jste kus světa, narodil jste se v Ústí nad Labem, pak dlouho působil na Moravě, teď jste zase delší dobu zpátky v Čechách. Kde jste vlastně doma?

Doma jsem pořád v Olomouci. Mám tady postavený barák. Jednou dvakrát týdně dojíždím domů. Je to už šestý rok, co mám takový kočovný život, ale doma se pořád cítím tady.

A z Olomouce ohledně trénování laso nepřilétlo?

To ne. Dělá tady Tomáš Lovásik a myslím si, že to dělá dobře, takže ze strany Sigmy ani nebyl důvod a lézt někomu do zelí, to není můj styl.

MARTIN VANIAK

Narozen: 4. 10. 1970 v Ústí nad Labem

Kariéra:
1988–91 Hodonín, 1991 – 97 Sigma Olomouc, 1997 – 2001 Drnovice, 2001 – 05 Sigma Olomouc, 2005 – 06 Panionios Atény (Řec.), 2006–07 Most, 2007 – 10 Slavia.

Sedminásobný reprezentant České republiky. Dvojnásobný mistr ČR. Člen klubu ligových brankářů (více než 100 zápasů s čistým kontem), neoficiální mistr světa v chytání přímých kopů.

Autor: Jiří Fišara

16.12.2010
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
AKTUALIZOVÁNO
1 8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Tomio Okamura
AKTUALIZOVÁNO
12 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

Pánové, končíme! Lidé protestovali před Hradem proti Zemanovi a Babišovi

Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem "Pánové, končíme!", která se dnes večer konala před Pražským hradem. Její účastníci zpola zaplnili prostranství před arcibiskupským palácem.

AKTUALIZOVÁNO

Havajský soud zablokoval další Trumpův protiimigrační dekret

Federální soud v Honolulu na Havaji dnes zablokoval zářijový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Dekret zakazoval vydávání přistěhovaleckých víz občanům osmi států. Soud vydal své rozhodnutí jen několik hodin před tím, než mělo o půlnoci místního času prezidentské nařízení vstoupit v platnost.  

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zabili v Afghánistánu 74 lidí

Islamisté z hnutí Tálibán při úterních útocích v několika provinciích Afghánistánu zabili přes sedmdesát lidí a necelé dvě stovky jich zranili. Útočníci se zaměřili hlavně na policejní areály a vládní zařízení. Nejhorší bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě země. Podle vládních činitelů při masakru zahynulo také nejméně dvacet civilistů a asi 110 jich bylo zraněno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení