Tradiční trio gólmanů bylo pro zápasy s Anglií a Severním Irskem tentokrát rozděleno. Vaclík spolu s Jiřím Pavlenkou si svůj post udrželi, z kola ven se musel pakovat Tomáš Koubek, jemuž nevyšel úvod nového angažmá v Augsburgu.

Žáci ZŠ Sluneční v Šumperku.
VIDEO: Jak se mají vítězové McDonald's Cupu? Už se těší do Milána

Po právu ho nahradil jeden ze strůjců slávistického úspěchu Ondřej Kolář. Čtyřiadvacetiletý brankář má ze současné trojice nejlepší aktuální formu.

Rekord na dosah

V Lize mistrů výrazně přispěl k postupu do hlavní fáze přes Kluž a výborně si vedl i proti oběma věhlasným soupeřům ve skupině. V lize pak útočí na historický rekord v neprůstřelnosti. V současnosti je na cifře 758 minut a na Petra Čecha mu jich zbývá už „jen“ 144.

„Strašně bych mu to přál. Je důležitý článek v našem týmu, má teď fazonu. Rekordu jsme blízko, ale máme před sebou těžké zápasy. Snad se nám však podaří mu k tomu pomoct,“ říká obránce Ondřej Kúdela.

Vladimír Darida (vpravo) proti Anglii.
Třaskavý duel v Edenu. Hráči Anglie v případě rasismu hrozí odchodem ze hřiště

Ten má pro svého parťáka jen slova chvály. Potkali se spolu už v Liberci, odkud zamířili do Edenu. Při výjezdech pak spolu bydlí na pokoji, Koláře tedy zná opravdu dobře.

„Po příchodu z Liberce nám nikdo moc nevěřil. Před ním byl navíc Jirka Pavlenka, který chytal výborně. Vypracoval se ale skvěle, je z něj opora Slavie. Každým zápasem prokazuje, jak si stále více věří. Kariéru má nalajnovanou dobře a myslím, že ve Slavii dlouho nevydrží,“ vypráví.

Český Neuer

Kromě výtečných zákroků v posledních zápasech umí zaujmout také hrou nohama. Proti Dortmundu si dovolil lišáckou kličku na Hakimiho, která se dostala i do výběru nejlepších akcí Ligy mistrů. Trenér Miroslav Koubek ho ve studiu O2 TV nazval českým Neuerem.

„Nekope míč někam zbůhdarma. Víme, že si odskočíme a on nám to pošle. Dovolí si i kličku, nohama prostě hraje skvěle. V lize na něj kolikrát ani útočník neběží, protože ví, že to je zbytečné,“ usmívá se Kúdela.

Český útočník Zdeněk Ondrášek v dresu týmu FC Dallas z americké MLS
Americký sen. Ondrášek na srazu vyprávěl: Ibrahimovič je v pohodě

Díky své formě si tak nyní říká o místo i v reprezentaci. Proti Anglii by šlo o hodně ostrou premiéru, nicméně Kolář ukázal, že z velkých jmen strach nemá.

Vzhledem k aktuální pohodě by jeho zařazení nebylo krokem vedle. Dostane šanci proti hvězdnému celku, nebo Šilhavý vsadí na osvědčeného Vaclíka?

Statistiky gólmanů v letošní sezoně 

Tomáš Vaclík (30 let, Sevilla)
– 9 zápasů (8 v lize, 1 v EL)
– 11 obdržených branek
– 4 čistá konta
Jiří Pavlenka (27 let, Brémy)
– 8 zápasů (7 v lize, 1 v poháru)
– 17 obdržených branek
– 0 čistých kont
Ondřej Kolář (24 let, Slavia)
– 14 zápasů (10 v lize, 4 v LM)
– 4 obdržené branky
– 11 čistých kont