"Brexit bude mít na fotbal mnohem větší dopad, než si lidé myslí. Více než polovina hráčů v soutěži bude potřebovat pracovní povolení," řekla BBC hráčská agentka Rachel Andersonová. "Krátkodobý dopad bude obrovský, ale i ten dlouhodobý, jelikož kluby budou nuceny výrazně řešit výchovu vlastních odchovanců," dodala.

"Bude to mít devastující následky," prohlásila viceprezidentka West Hamu Karren Bradyová. "Z mého pohledu to bude zničující. Fotbal to výrazně ovlivní. Dvě třetiny hráčů nebudou schopny dostat pracovní víza," připojil majitel klubu ze Stoke Peter Coates, který je rovněž zakladatelem sázkové společnosti bet365, která bude mít kvůli brexitu rovněž problém.

"Evropa je pro náš trh velmi důležitá a teď z ní budeme zřejmě muset odejít. Čekají nás dva roky nejistoty. Bojím se, co to udělá s britskou ekonomikou. Lidé, co hlasovali pro brexit, si to nepromysleli. Já neslyšel jediný pádný důvod, proč bychom měli vystoupit," dodal.

Aktuálně v anglickém fotbale platí, že hráči mimo EU musejí mít odehráno za poslední dva roky 75 procent zápasů za národní tým, aby dostali pracovní povolení. Navíc jejich země musí být do 70. místa v žebříčku FIFA. Pokud tyto podmínky hráč nesplní, musí doufat, že dostane výjimku na základě svého talentu a výkonnosti. Po brexitu by stejné pravidlo mělo platit i pro hráče z EU.

Problémy by mohli mít Češi

Analýza tvrdí, že hned 332 hráčů z první a druhé anglické a skotské ligy by tato kritéria nesplnila. Z českých hráčů se to týká Tomáše Kalase v Chelsea, Libora Kozáka v Aston Ville, Matěje Vydry ve Watfordu, Jindřicha Staňka v Evertonu a problém by mohli mít i Daniel Pudil ve Watfordu a Jiří Skalák v Brightonu, kteří sice byli nyní s reprezentací na ME, ale také nenasbírali potřebný počet startů. To by aktuálně bez problémů splnil jen brankář Arsenalu Petr Čech.

Problém s pracovním povolením by měly i hvězdy uplynulé sezony Premier League N'Golo Kante z Leicesteru či Dimitri Payet z West Hamu.

Největší dopad to však bude mít na mladé hráče, kteří nyní tvoří nejžádanější zboží na trhu. Do 20 let totiž těžko nasbírají potřebný počet startů za národní tým. To zažil i Čech, který mohl do Anglie zamířit už v roce 2002, ale tehdy Česko ještě nebylo v EU, nemohl proto získat pracovní povolení. Odešel tak do francouzského Rennes a do Chelsea přestoupil až v roce 2004 po vstupu do unie.

Více prostoru pro anglické hráče?

Zastánci brexitu však argumentují, že změna anglickému fotbalu naopak pomůže, jelikož v lize budou dostávat prostor domácí talenti na úkor zahraničních hráčů.

"Z dlouhodobého hlediska to může mít pozitivní vliv na anglické hráče. Ale nevýhodou je, že hodnota ligy se sníží a nebude takovým lákadlem pro zahraniční hvězdy," řekl agent Simon Bayliff. "Vše ale záleží na tom, jaké se domluví podmínky brexitu. To je nyní nemožné předvídat," dodal.

Nyní totiž bude na Fotbalové asociaci, aby vyjednala pro kluby zmírnění důsledků brexitu. Mluví se například o zavedení kvót, že by kluby mohly mít v sestavě maximálně šest zahraničních hráčů. "Divil bych se, kdyby se pravidla na udělování pracovních víz neupravila," řekl profesor univerzity v Glasgow Raymond Boyle. "Sport má vliv na pravidla, ze kterých může těžit," dodal.

Britští voliči ve čtvrtečním referendu rozhodli, že Británie po více než 40 letech vystoupí z Evropské unie. Po sečtení hlasů ve všech 382 obvodech se pro brexit vyslovilo 51,9 procenta voličů. Podmínky ve fotbale by to minimálně pro příští sezonu ohrozit nemělo. Projeví se však propad britské libry, která prodraží letní přestupy. Hráči by rovněž mohli žádat navýšení platů kvůli propadu měny.