"Pokusím se to změnit," řekl Beránek. "Tam, kde jsem působil, jsem měl finančně lepší nabídky. Ale Slavia je v nesnázích, chci jí pomoci. Proto jsem se rozhodl na tu spolupráci přistoupit," dodal kouč, který naposledy vedl kazašskou reprezentaci.

Přestože vršovické mužstvo v uplynulé sezoně do posledního kola bojovalo o záchranu a nakonec skončilo třinácté, má Beránek jako osobní cil navrátit klub do pohárové Evropy.

"Já nemám malé cíle a Slavia do evropského fotbalu patří. Má krásný stadion, zázemí, historii. Možná, že dneska to zní nereálně, ale já věřím v restart Slavie. Je třeba větší energie, než se stojící auto roztlačí. Ale pak se začnou nabalovat lidi a dílčí úspěchy. Jsem založením optimista a věřím, že to přenesu na všechny v klubu," uvedl Beránek.

Cítím důvěru od veřejnosti

Připustil, že někteří lidé ho od angažmá odrazovali. "Někteří mi přáli hodně štěstí, někteří 'bůh s tebou'. Říkali, že to bude těžká práce a nebude to nic lehkého. Možná proto se ve mně něco vzepřelo. Cítím důvěru a zodpovědnost vůči slávistické veřejnosti. Chci dokázat všem slávistům, že se toho v téhle nelehké situaci nebojím," uvedl.

"Jdu do toho naplno, s maximální energií a přesvědčením, že se Slavia zvedne. Zároveň chci přinést klid. Spojovat lidi, abychom vytvořili jednotný tým," prohlásil sedmapadesátiletý kouč.

Tlaku se nebojí a za výhodu považuje, že už ve Slavii působil jako hráč a dvakrát ji také trénoval. Vrací se po jedenácti letech. "Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, já do té řeky vstupuji potřetí. Jednou to bylo ve starém Edenu, podruhé na Strahově. Jsem rád, že budu moci trénovat na tomhle překrásném stadionu, který sám vytváří atmosféru," těšil se Beránek.

Smlouva na tři roky. Chtěl to Řebíček

Když v zimě skončil u kazašské reprezentace, Slavii pozorně sledoval. A to jak za Miroslava Koubka, tak za Alexe Pastoora.

"Viděl jsem, že Slavia dostávala hodně gólů, naším úkolem je zlepšit celou defenzivu. Také dostávala hodně červených karet, bude se muset zlepšit herní i osobní disciplína," vyjmenoval. "A pak samozřejmě malý počet vstřelených branek, to je další strašák, který tu máme. To bude poněkud obtížnější, ofenziva vždy souvisí s kvalitou hráčů. Proto je třeba přivést posily," dodal.

Ve Slavii má působit jako stabilizační prvek. I proto se dohodl na tříleté smlouvě. "Já jsem nabízel, aby si vedení moji práci otestovalo. Mohli jsme udělat třeba smlouvu na rok plus opci. Ale majitel pan Řebíček chtěl minimálně tříletou smlouvu," uvedl Beránek.

Pozměnil původní plán přípravy a ve čtvrtek vyrazí s týmem na soustředění do Blšan, kde dříve působil. "Chci hráče důkladně poznat. Chci najít páteř týmu, na které by to stálo a o kterou by se mladí hráči mohli v těžkých chvílích opřít," řekl.