Brankář Petr Čech nedorazí na pondělní sraz fotbalové reprezentace, lékaři mu kvůli zlomenému nosu zatím zakázali letět do Prahy. Gólman Chelsea by se měl k týmu před baráží o účast na mistrovství Evropy proti Černé Hoře připojit ve středu. Jeho start v pátečním utkání na Letné a následné odvetě v Podgorici je nejistý.

Čech dnes absolvoval v Londýně další vyšetření, které potvrdilo, že má ze sobotního utkání v Blackburnu zlomený nos. O tom, zda bude muset na operaci, zatím lékaři nerozhodli. Zakázali mu však pondělní cestu letadlem do Prahy a plánovanou přípravu s národním týmem.

"Nos ještě trošku krvácí a bolí mě z toho celá hlava. I proto mi doktoři zakázali v pondělí let. Až spadne otok, rozhodnou, jestli budu muset na operaci hned, nebo ne," uvedl Čech na svém webu.

Vedení reprezentace žádného náhradníka povolávat nebude. "Počítáme s tím, že se Petr Čech ve středu do přípravy zapojí," řekl ČTK mluvčí týmu Jaroslav Kolář. Trenér Michal Bílek uvedl, že se k situaci kolem české gólmanské jedničky vyjádří až v pondělí na tiskové konferenci.

Čech nyní čeká, až mu vyrobí speciální masku na nos. "Pokud ji začnou dělat v úterý, měla by být hotová ve středu odpoledne. A já ji musím dokonale vyzkoušet, protože její použití je první předpoklad k tomu, abych mohl chytat," řekl devětadvacetiletý gólman, k němuž již neodmyslitelně patří helma, kterou nosí poté, co mu soupeř v anglické lize prorazil kolenem lebku.

Čech musí vyzkoušet, jak se bude cítit v masce

Na odhady, zda zvládne odchytat páteční duel na Letné, je prý zatím brzy. "Bude záležet, jak v masce uvidím, jak se v ní budu cítit. V kombinaci s helmou to může být složitější. Zatím jsem měl jen takový ten náhubek po operaci rtu a brady, tak jsem zvědav, jak to bude vypadat," prohlásil Čech. Masku mu prý nebudou vyrábět ani v Anglii, ani v Česku.

Zdravotní problémy reprezentační jedničku v poslední době pronásledují. V přípravě měl Čech problémy se svalem, v úvodu sezony si poranil koleno, v Ligovém poháru utrpěl lehký otřes mozku.

"Pokaždé si říkám, že už jsem si to snad pro letošek vybral, ale nějak to nevychází," konstatoval brankář, kterého v sobotu už v deváté minutě nechtěně v jednom ze soubojů zasáhl vracející se spoluhráč Ashley Cole. Čech po dlouhém ošetřování zápas dochytal, přestože celé utkání krvácel, a přispěl k výhře 1:0.

Reprezentaci chyběl kvůli zdravotním problémům naposledy na začátku září v duelech ve Skotsku a doma s Ukrajinou. Na ostrovech bez něj uhrál český tým v kvalifikaci remízu 2:2, Ukrajinu pak v přípravě porazil hladce 4:0. V zápasech Čecha zastoupili Jan Laštůvka a Jaroslav Drobný, kteří jsou v nominaci i nyní.