"Je hezké vědět, že se oceňuje moje práce i za tuhle první fázi probíhající sezony. Budu se samozřejmě snažit, abych ve vedení zůstal až do konce. To si myslím, že by znamenalo, že budu mít dobrou a úspěšnou sezonou," řekl Čech.

Podzim bere ze svého pohledu jako vydařený, i když se mu nevyhnula menší zaváhání.

"Udělal jsem tři chyby, které mě samozřejmě mrzely. Dvě za Chelsea, jednu s národním týmem v Itálii. Ale udělat tři chyby za celý podzim není úplně špatná vizitka, takže z tohohle pohledu mohu být spokojen. Věřím, že v novém roce formu ještě vylepším, vyšperkuji a že ji udržím. To je můj cíl," dodal Čech.

Sám by volil Hübschmana

Kladně hodnotil i podzim Chelsea, přestože ne všechna utkání mužstvu vyšla.

"Dva body od vedení v tabulce a postup do další fáze Ligy mistrů? To je dobrá pozice. A vědět, že ještě nehrajeme nejlíp a že máme místo na zlepšení, to je velice povzbuzující. Věříme, že toho na jaře využijeme," podotkl plzeňský rodák.

Sám by za nejlepšího českého fotbalistu podzimu zvolil Tomáše Hübschmana ze Šachtaru Doněck. "Asi ano. Opět podával kvalitní výkony v Doněcku, se kterým vede ligu, ale hrál hlavně výborně za nároďák. Ale i hráči Plzně a Sparty měli velmi dobrý podzim," poznamenal.

Věří, že na jaře bude výběr ještě náročnější a že ho bude v boji o Zlatý míč prohánět několik konkurentů.

"Přál bych si, aby na jaře hrálo třeba patnáct hráčů takovým způsobem, že všichni budou mít zamotanou hlavu a nikdo nebude vědět, komu ten Zlatý míč dát. To si myslím, že by byl úplně nejlepší scénář a znamenalo by to, že by český fotbal měl veliký potenciál před další kvalifikací," prohlásil.

Pochvaluje si příchod Vrby

Čech věří, že i na jaře bude pokračovat český fotbal na pozitivní vlně poslední doby. Sice se už nepovedlo zachránit postup na mistrovství světa, ale těší ho, že Plzeň i Liberec zvládly své vystoupení v evropských pohárech a téměř jistě vybojovaly 15. příčku v koeficientu UEFA. To znamená dvě vstupenky do Ligy mistrů.

"Čím víc se bude navyšovat koeficient, tím se bude zvyšovat také šance českých týmů v evropských pohárech. A to bude dobře i pro národní tým, protože hráči budou mít zkušenosti hrát s předními evropskými týmy. Třeba kluci z Plzně po zápasech s Bayernem a Manchesterem City nebudou vyjukaní, když se za reprezentaci postaví proti jakémukoliv soupeři. Tohle je nejlepší cesta pro český fotbal jak rozšířit základnu hráčů, kteří mohou za národní tým nastoupit," míní Čech.

Podobně kladně bere také příchod kouče Pavla Vrby k národnímu týmu poté, co byl úspěšný s Plzní.

"S trenérem, který má podporu fanoušků a kterého si většina lidí na post trenéra národního týmu přála, to už je velice dobrý začátek. Navíc v každém týmu, v němž působil, měl veliké úspěchy a dokázal s těmi svými týmy i konkurovat týmům v evropských pohárech. Takže si myslím, že je to trenér, který by měl tým pozvednout, a věřím, že se mu to bude dařit," dodal Čech.