Arsenal s Rosickým ve šlágru vyprášil Liverpool, zaváhal i Tottenham

Londýn - Brankář Petr Čech poprvé v sezoně nezkrotil víc jak jednu střelu a Chelsea prohrála. Manchester City rozcupoval Norwich 7:0, o góly se postaralo sedm různých kanonýrů. Manchester United zdolal Fulham 3:1. Arsenal v bitvě o první místo nedal Liverpoolu šanci.

3.11.2013 AKTUALIZOVÁNO 3.11.2013

Luis Suarez z Liverpoolu (vlevo) se poroučí k zemi po faulu Bacary Sagny z Arsenalu. Foto: ČTK/EMPICS/Andrew Matthews

Fotbalisté Arsenalu se záložníkem Tomášem Rosickým zdolali v souboji o první místo anglické ligy Liverpool 2:0 a po 10. kole vedou tabulku o pět bodů. Druhá zůstala i přes porážku 0:2 v Newcastlu Chelsea. Jeden ze soupeřů Plzně v základní skupině Ligy mistrů Manchester City rozdrtil 7:0 Norwich, konkurenční Manchester United zdolal 3:1 Fulham a poprvé v sezoně dosáhl na druhé vítězství za sebou.

Arsenal nakročil za osmým vítězstvím z deseti zápasů už v 19. minutě, kdy si na centr Bacaryho Sagny naskočil Santi Cazorla. Jeho tvrdá hlavička sice skončila na tyči, španělský záložník ale stihl i úspěšnou dorážku. O pojištění vedení se postaral v 59. minutě pohlednou střelou z větší vzdálenosti Aaron Ramsey a dal už desátý gól v sezoně.

Reprezentační brankář Čech odehrál 446. zápas za Chelsea a osamostatnil se na šestém místě klubových tabulek. Ze současného kádru absolvovali více duelů jen stoper John Terry (588) a záložník Frank Lampard (622), kteří v sobotu také nastoupili. Rekord drží Ron Harris se 795 starty za "Blues" z let 1961-80.

Chelsea nastřelila v první půli dvakrát břevno, po přestávce to byl ale hlavně český brankář, kdo dobrými zákroky držel bezbrankový stav. Na roh vyrazil pokusy Moussy Sissoka i Yoana Gouffrana, který však duel přesto rozhodl v 68. minutě hlavičkou po přímém kopu. Druhou branku přidal v předposlední minutě o tyč Loic Rémy a Čech poprvé v sezoně v lize inkasoval víckrát než jednou.

Citizens rozstříleli Norwich

Trenér City Manuel Pellegrini nahradil chybujícího Joea Harta v brance Costelem Pantilimonem. Rumunský brankář si při debutu v Premier League připsal čisté konto, užil si navíc sedm gólů v síti Norwiche, které zařídilo sedm různých střelců.

Skóre otevřel v 16. minutě vlastním gólem Bradley Johnson, ještě do poločasu se trefili David Silva, Matija Nastasič a Álvaro Negredo. Po přestávce debakl dokonali Yaya Touré, svým osmým gólem v sezoně jeden z lídrů střelecké tabulky Sergio Agüero a Edin Džeko.

Pellegrini, jehož tým se utká s Plzní na svém hřišti 27. listopadu, nasadil sestavu: Pantilimon - Zabaleta, Demichelis, Nastasič, Clichy - Nasri (71. Milner), Fernandinho, Touré, Silva (73. Navas) - Agüero, Negredo (46. Džeko).

Manchester United drtivým úvodem opařil Fulham

Podobně drtivý nástup do zápasu měl i obhájce titulu Manchester United, který díky trefám Antonia Valencii, Robina van Persieho a Wayna Rooneyho vedl na hřišti Fulhamu ve 22. minutě už 3:0. Gólová produkce "Rudých ďáblů" pak ustala a na konečných 1:3 snížil Alexander Kacaniklic, nový kouč David Moyes se ale konečně může radovat ze dvou po sobě jdoucích výher.

Van Persie se díky své dnešní brance stal nejúspěšnějším nizozemským střelcem v historii Premier League. Z čela pořadí odsunul Jimmyho Floyda Hasselbainka, který dal v anglické soutěži 127 gólů.
Český obránce Ondřej Čelůstka sledoval jen z lavičky náhradníků porážku Sunderlandu na hřišti Hullu 0:1. Útočník Matěj Vydra odehrál poslední čtyři minuty za West Bromwich, který zdolal doma poslední Crystal Palace 2:0.

Tottenham se na druhé místo neposunul

Fotbalisté Tottenhamu v anglické lize nevyužili zaváhání Liverpoolu i Chelsea a po remíze 0:0 na hřišti Evertonu propásli možnost posunout se na druhé místo tabulky. Svěřenci trenéra Andrého Villase-Boase ztrácejí na čtvrtém místě na vedoucí Arsenal pět bodů.

Londýnští "kohouti", kteří udrželi posedmé v ročníku čisté konto a jsou v tomto ohledu nejlepší v soutěži, nedokázali zvítězit v Goodison Parku posedmé v řadě. Naopak Everton drží díky bezbrankové remíze nadále domácí neporazitelnost.

Liverpoolský celek podruhé za sebou nedokázal vstřelit gól a s 19 body je sedmý. Od příček zajišťujících evropské poháry dělí Everton jen horší skóre.

Ligový nováček z Cardiffu si poradil se Swansea 1:0. O jedinou branku se postaral po rohovém kopu obránce Steven Caulker, letní posila z Tottenhamu. Cardiff díky třetí výhře v sezoně předstihl v tabulce svého soupeře, na dvanáctém místě má na něj náskok jednoho bodu.

ANGLIE, 10. kolo:

Newcastle - Chelsea 2:0 (68. Gouffran, 89. Rémy), Fulham - Manchester United 1:3 (65. Kacaniklic - 10. Valencia, 20. Van Persie, 22. Rooney), Hull - Sunderland 1:0 (25. vlastní Cuéllar), Manchester City - Norwich 7:0 (16. vlastní Johnson, 20. Silva, 25. Nastasič, 36. Negredo, 60. Touré, 71. Agüero, 86. Džeko), Stoke - Southampton 1:1 (1. Begovič - 42. Rodriguez), West Bromwich - Crystal Palace 2:0 (44. Berahino, 83. McAuley), West Ham United - Aston Villa 0:0, Arsenal - Liverpool 2:0 (19. Cazorla, 59. Ramsey),  Everton - Tottenham 0:0, Cardiff - Swansea 1:0 (62. Caulker).

Bartoš jako Steve Jobs? Piráti „uloupili“ voliče a slavili

Jak by to vypadalo v pirátské domácnosti, pokud by se do sněmovny dostal nejen předseda Ivan Bartoš, ale i manželka Lydie coby desítka pražské kandidátky? „Mazali bychom si na střídačku svačiny,“ žertoval.

SLEDUJEME ON-LINE

Sečteno. ANO vítězem voleb. Do sněmovny pronikli i Piráti a STAN. Druhá je ODS

/VIDEO, FOTOGALERIE, ANKETA/ Ve Sněmovně bude nejvíc stran v historii - devět. Poslance získali ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, lidovci, Starostové a TOP 09. Novináři Deníku byli ve všech volebních štábech, vyjma SPD, kam jim nebyla udělena akreditace.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Lídři stran se vyslovili pro poměrné dělení funkcí ve Sněmovně

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek doufá, že v nové Sněmovně bude zachováno poměrné zastoupení stran ve vedení komory. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by však bylo kontraproduktivní, kdyby bylo více než pět místopředsedů. Místopředseda vítězného hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s konsenzuálním rozdělením funkcí souhlasí, avšak připustil, že dohoda bude kvůli vysokému počtu zastoupených subjektů složitá. Politici to řekli v povolební debatě České televize.