Naopak očekávané rozhodnutí: Po dvou letech se do národního celku vrací záložník Václav Pilař (na hostování v Plzni se vrací do formy), poprvé pod Vrbou je v týmu Petr Jiráček, jenž ovšem v Hamburku nehraje.

Ve dvacetičlenné nominaci, kterou kouč oznámil na dnešní tiskové konferenci v Praze, nechybějí hlavní opory kapitán Tomáš Rosický a gólman Petr Čech. Zarážející je povolání jediného útočníka - Matěje Vydry.

Další tři hráči v pátek

"Na konci týdne budou nominováni další tři hráči - obránce, záložník a útočník," vysvětlil Vrba.

Pravděpodobně by se mělo dostat na Tomáše Necida, jehož Zwolle hraje ve čtvrtek proti Spartě. Nebo ještě Davida Lafatu, jenž se ale po dobrém startu do sezony stejně jako spoluhráči z Letné hodně vytratil.

"Vydra je v dobré formě, proto je nominovaný. Uvidíme, zda se Lafata prosadí, musí být vidět i proti těžkým soupeřům," podotkl kouč.

Právě na Letné se bude v září hrát - nejprve s Američany - český celek s nimi sehraje přípravný zápas 3. září. Potom dojde na souboj s Nizozemci, bronzovými medailisty ze světového šampionátu.

Bude se jednat o Vrbovu soutěžní premiéru na lavičce reprezentace, národní tým zatím vedl ve třech přípravných zápasech a stále s ním čeká na výhru. Češi remizovali 2:2 s Norskem a ve Finsku a prohráli 1:2 s Rakouskem.

Nováčci, Pilař a Plašil

Zpět k nominaci: pětadvacetiletého Řezníka Vrba bere jako alternativu na pravý kraj obrany, kde kvůli zdravotním problémům nemůže počítat s Theodorem Gebre Selassiem.

"Radim měl být nominovaný už s Rakouskem, ale jeho zdravotní stav to neumožnil. V Plzni si za poslední dva roky vybudoval velice slušnou pozici. Viděl jsem ho samozřejmě v zápasech i na podzim a má takovou výkonnost, že mě přesvědčil," uvedl Vrba.

A co nepříliš výrazný gólman Bičík? Dostal se do národního týmu v 33 letech a bude krýt záda Čechovi a Tomáši Vaclíkovi.

Levý záložník Pilař se po návratu do Plzně rozehrál k dobrým výkonům. V národním týmu se před vleklými zdravotními problémy naposledy objevil před dvěma lety, kdy si v přípravném zápase na Ukrajině přetrhl vaz v koleně.

"Když bude zdravý, počítám i s Jaroslavem Plašilem. Jsem s ním v kontaktu," ozřejmil Vrba.

A ještě jedna novinka: Realizační tým dostal jednu posilu - kuchaře Rudolfa Jurigu.

Nominace na USA (3. září) a Nizozemsko (9. září):

Brankáři:
Petr Čech (Chelsea), Tomáš Vaclík (Basilej), David Bičík (Sparta).
Obránci:
Pavel Kadeřábek (Sparta), Václav Procházka (Plzeň), Radim Řezník (Plzeň), Marek Suchý (Basilej), David Limberský (Plzeň), Daniel Pudil (Watford), Michal Kadlec (Fenerbahce).
Záložníci:
Milan Petržela (Plzeň), Tomáš Rosický (Arsenal), Petr Jiráček (Hamburk), Bořek Dočkal (Sparta), Vladimír Darida (Freiburg), Tomáš Hořava (Plzeň), Daniel Kolář (Plzeň), Václav Pilař (Plzeň), Ladislav Krejčí (Sparta).
Útočníci:
Matěj Vydra (Watford).