Pokud byČech cenu opravdu získal, stál by se jejím držitelem již podruhé. Poprvé usedl na pomyslný trůn v roce 2005, loni ho vystřídal strážce branky Arsenalu Jens Lehmann.

Reprezentační gólmanMF Dnes potvrdil, že po dopoledním tréninku opravdu zamíří do Monte Carla, ale o trofeji hovořit nechtěl. Prozradil jen, že má být jedním z aktérů losování základních skupin, při němž se jména soupeřů dozví i pražská Slavia.

Při ohlédnutí za minulými ročníky ankety je však pravděpodobné, že jen kvůli losování pro něj UEFA soukromé letadlo do Londýna neposílá. Vše tak nasvědčuje tomu, že večer převezme z rukou někdejšího sovětského gólmana Rinata Dasajeva další cennou trofej. Na galavečeru bude poprvé, před dvěma lety se totiž kvůli derby s Tottenhamem musel omluvit a hosty v sále pozdravil jen prostřednictvím předtočeného videozáznamu.

Jeho nejčerstvější úspěch je o to cennější, že část Ligy mistrů musel kvůli vážnému zraněné hlavy vynechat. Loni na podzim stihl odchytat dva zápasy v základní skupině a pak se vrátil až na jarní vyřazovací část. Na cestě do semifinále, v němž Chelsea vypadla s Liverpoolem až na penalty, tak nastoupil celkem v osmi zápasech a i v nich inkasoval jen čtyři góly.

V Monte Carlu dnes bude vyhlášen také nejlepší obránce, záložník a útočník Ligy mistrů a vůbec nejlepší hráč celé soutěže.

Vedle trofeje za Ligu mistrů má Čech ve své sbírce ještě cenu pro nejlepšího gólmana světa za rok 2005 v anketě historiků a statistiků a třikrát získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu České republiky.