Zdařile vstoupila do nového ročníku anglické nejvyšší soutěže fotbalová Chelsea. Mužstvo brankáře Petra Čecha si v domácím prostředí s přehledem poradilo s Portsmouthem, smetlo jej čtyřmi góly.

První trefu si připsal po necelé čtvrthodince hry Joe Cole, který zužitkoval přihrávku Michaela Ballacka. Do konce poločasu se Blues radovali ještě dvakrát. Nejprve se hlavou nemýlil Nicolas Anelka, v nastaveném čase proměnil Frank Lampard přísně nařízenou penaltu.

Hosté z Portsmouthu Čecha skoro neohrozili, naopak těsně před koncem se z dálky trefil Deco. Portugalská hvězda si tak připsala první ligovou trefu v novém působišti. Z úspěšné premiéry na lavičce londýnského klubu se radoval i nový kouč Chelsea José Luiz Scolari.

„Dnešní první poločas jsme hráli tak dobře, jak jsme jenom schopni,“ byl s výkonem Chelsea spokojen Lampard. „V minulé sezoně jsme nezískali žádný titul a teď to chceme napravit,“ věří si do nového ročníku anglický záložník.

V dalším nedělním utkání jen remizoval obhájce titulu Manchester United. Bez Cristiana Ronalda, Carlose Téveze a Owena Hargreavese hráli 1:1 s Newcastlem. V přestřelce mezi Aston Villou a Manchesterem City se nakonec radovali první jmenovaní, i díky hattricku Gabriela Abgonlahora zvítězili 4:2.

Ve Stuttgartu se předvedl Šimák

Výhrou oslavil český záložník Jan Šimák svůj návrat do bundesligy. Jeho nový tým VfB Stuttgart zvítězil 3:1 v Mönchengladbachu a Šimák, který nastoupil v základní sestavě, byl hodně vidět.

Skóre otevřel v patnácté minutě dalekonosnou střelou Thomas Hitzelsperger. Domácí Borussia poté několikrát hodně zaměstnala velezkušeného gólmana Jense Lehmanna, který se v dresu Stuttgartu opět vrátil do bundesligy.

Míče ale padaly do druhé branky. V dvacáté šesté minutě přihrál Šimák Ciprianu Maricovi, který se nemýlil. Asistenci si český záložník připsal i u trefy Maria Gomeze těsně před změnou stran. Za domácí v druhé půli jen snížil kanadský útočník Rob Friend.

I v druhém nedělním utkání se radovali hosté. Hertha Berlín otevřela ročník výhrou 2:0 ve Franfurtu, čisté konto si připsal gólman Berlíňanů Jaroslav Drobný. Franfurtský Martin Fenin se na trávník nepodíval.

Čížek se v Rusku střelecky prosadil

Gólem se v osmnáctém kole ruské ligy blýskl český fotbalista Tomáč Čížek. Bývalý záložník Sparty Praha či Jablonce dal jednu ze dvou branek svého současného zaměstnavatele FK Moskva v zápase na půdě Chimki. FK Moskva tak vyhrál 2:0.

V dalším nedělním utkání se v dresu Spartaku Moskva představili hned dva čeští obránci. Radoslav Kováč a Martin Jiránek však v Permu pouze remizovali 1:1 a neposunuli se tak na třetí místo tabulky.

VÝSLEDKY:

Německo, 1. kolo: Mönchengladbach – Stuttgart 1:3 (0:3), 60. Friend - 15. Hitzlsperger, 26. Marica, 44. Gomez. (Jan Šimák nastoupil v základní sestavě Stuttgartu a odehrál 67 minut.)
Frankfurt - Hertha Berlín 0:2 (0:1), 43. Raffael, 60. Ebert (Za Herthu odchytal celý zápas Jaroslav Drobný, Martin Fenin z Frankfurtu zůstal jen na lavičce.)

Anglie, 1. kolo: Chelsea – Portsmouth 4:0 (3:0), 12. J. Cole, 26. Anelka, 45. z pen. Lampard, 89. Deco. (Celý zápas odehrál brankář Chelsea Petr Čech.)
Aston Villa – Manchester City 4:2 (0:0), 69., 74. a 76. Abgonlahor, 47. Carew – 64. z pen. Elano, 89. Corluka.
Manchester United – Newcastle 1:1 (1:1), 24. Fletcher – 22. Martins.

Rusko, 18. kolo: Chimki - FK Moskva 0:2 (0:1), 39. Ivanov, 81. Čížek. (Tomáš Čížek nastoupil v 37. minutě.)
Perm - Spartak Moskva 1:1 (1:1), 14. Volkov – 9. Baženov. (Radoslav Kováč a Martin Jiránek odehráli za Spartak celé utkání.)
Petrohrad - Jaroslavl 1:3 (1:0), 25. Zyrjanov – 51. Buznikin, 57. Ricardo Silva, 79. Kudrjašov.
CSKA Moskva - Groznyj 2:0 (0:0), 50. Dzagojev, 73. Ignaševič.

Pořadí v čele: 1. Kazaň 36, 2. Dynamo Moskva 34, 3. Perm 29, 4. Spartak Moskva 29, 5. CSKA Moskva 28, 6. Samara 27.