"Turecko je pojem samo o sobě a má fantastické fotbalisty. No a pak je to Nizozemsko, třetí tým mistrovství světa, takže o motivaci je postaráno," řekl dnes Procházka novinářům. "Oba týmy navíc stále hrají o šanci na Euro a budou hrát na maximum. Je zajímavé, že takové týmy musí do posledních zápasů hrát alespoň o baráž," uvedl.

Úspěch v těchto zápasech by navíc fotbalistům měl přinést lepší nasazení pro los šampionátu. "Vím, že jsme na rozhraní košů a bylo by dobré nějaké body uhrát a dostat se do vyššího koše. To by byla určitě výhoda. Ale není to zas něco, co by výrazně pomohlo zvýšit výkon. Je to podobné jako v klubu, kde také hrajeme o koeficient, i když už je rozhodnuto. Je to motivace navíc," míní Procházka.

On sám bude mít i jinou motivaci, pokud dostane šanci proti Turecku. V létě totiž vyjednával o jeho možném přestupu z Plzně turecký Antalyaspor.

"Má to pro mě asi trochu větší váhu, přestup do Turecka se řešil… Nebylo to sice úplně blízko, ale nějaké koketování tam bylo," připustil Procházka.

"Ani nemám úplně jasno v tom, jak to skončilo. Já už se tím nechtěl zabývat, protože nás s Plzní čekaly těžké zápasy. Takže jsem se chtěl soustředit na hru a přestup jsem vypustil. Vůbec nejsem zklamaný, jsem rád, že jsem zůstal v Plzni. Daří se nám a to je pro mě nejdůležitější," uvedl jednatřicetiletý stoper.

Zbytek v Plzni má na povel Horváth

Neuskutečněný přestup ho nemrzí i proto, že Plzeň se dostala znovu do formy a v lize je na vítězné vlně. "Pohoda přišla i s výsledky. Povedla se nám vítězná šňůra a psychika je důležitá. Všichni jsme se zvedli a nálada v kabině je uvolněná, to se pak hraje lépe," řekl Procházka.

Věří, že formu mistra neovlivní ani reprezentační přestávka. "Naopak po sérii zápasů je pauza dobrá, že si kluci odpočinou i pořádně potrénují, protože na to teď nebyl prostor. Pauza přijde vhod," míní.

Vzhledem k tomu, že kouč Viktorie Karel Krejčí je rovněž s reprezentací, má plzeňské fotbalisty pod dohledem jeho asistent Pavel Horváth. "Jestli nedělá zrovna licenci, tak to tam má na povel on. Pro kluky připraví určitě pestrý program. Minulou pauzu hráli i plážový volejbal a trochu se odreagovali," popsal Procházka.

Sám se bude připravovat s národním týmem na sobotní zápas s Tureckem, v němž bude důležité uhlídat Ardu Turana.

Turecké hvězdě podle Procházky neublíží ani to, že od léta nehraje, protože Barcelona nemůže přestup zaregistrovat.

"Je to tak velký hráč, že formu neztratí. Trénink nikdy není to samé co zápas, ale když trénujete v takovém týmu jako Barcelona po boku velkých hvězd, tak formu neztratíte," řekl Procházka. "Je to jejich největší hvězda. Pamatuji si z našeho zápasu v Turecku, že se vše točilo kolem něj. Je to klíčový hráč, dokáže si poradit i s více protihráči najednou, ale věřím, že ho uhlídáme," dodal.