„Až na pár drobností jsme podali slušný výkon,“ zhodnotil trenér Karel Jarolím utkání hrané v Kataru před takřka nulovou návštěvou.

Český kouč se základní sestavou příliš neexperimentoval a vsadil na osvědčené borce, kteří toho hodně nahráli už v kvalifikaci. Výraznější změna proběhla snad jen na pravém kraji obrany, kde nastoupil při absenci tradičních opor Ondřej Čelůstka.

Islanďané zahrozili hned v úvodu utkání. Jejich velká zbraň, dlouhé autové vhazování, skončilo střelou do tyče Vaclíkovy brány. Češi se po pár minutách probrali a převzali otěže hry. 

Krmenčíkovu trefu ještě zhatil chybně odmávaný ofsajd. Premiérovou gólovou radost Součka už však nepřekazilo nic. K první trefě v národním týmu mu paradoxně pomohl dlouhý aut. „Zkoušeli jsme to tak i na tréninku. Myslel jsem, že ke mně míč nedoletí, ale letěl fakt dlouho,“ culil se šťastný střelec.

Tempo hry příliš neutrpělo klasickými změnami ve druhém poločase a přišla další úspěšná akce Jarolímova týmu. Centr Baráka sklepl Novák na volného Sýkoru, který se nemýlil. I druhý slávista se radoval z první branky v dresu se lvíčkem na dresu. „Za ten gól jsem rád, zvlášť když byl vítězný,“ podotkl.

Islanďané v poslední čtvrthodince zvýšili obrátky, k čemuž je popohnal i vstřelený gól. Vaclík s Brabcem se při centru nedomluvili a Finnbogasson pohodlně hlavou skóroval. Brabec „hořel“ i o chvíli později, tentokrát však český brankář situaci zachránil a pomohl uhájit těsný náskok. 

Reprezentace porazila posledního čtvrtfinalistu mistrovství Evropy a jistého účastníka příštího mistrovství světa. Vítězství  po slušném výkonu tak musí logicky potěšit. „Je to povzbuzení do další práce,“ přiznal Jarolím.

Druhý zápas sehrají Češi proti Kataru v sobotu.