Češi chtějí ještě zabojovat o první místo, které by znamenalo postup do nejvyšší Ligy A. Potřebují k tomu nejen svoje vítězství, ale i zaváhání Skotska na Slovensku v zápase, který se hraje už ve tři odpoledne.

„Věříme, i když to nemáme ve svých rukou. Nicméně my musíme dvakrát vyhrát, abychom mohli pomýšlet na to, že Skotové klopýtnou. Nekoukal bych na soupeře, my hlavně musíme zvládnout naše zápasy,“ pronesl na předzápasové tiskové konferenci trenér českého týmu Jaroslav Šilhavý.

Jiří Pavlenka
Nepovedený test s Němci má malé plus: Výkon gólmana Pavlenky

Skotsko hraje na Slovensku už ve tři odpoledne, takže až půjdou čeští fotbalisté na trávník plzeňské Doosan, budou vědět, jak ten zápas dopadl. Ale teď to neřeší. „Oba celky ve čtvrtek slavily postup na Euro. Věřím, že Slováci k tomu doma přistoupí zodpovědně a třeba nám pomůžou,“ usmál se den před zápasem Vladimír Darida, který se po roce vrátil s českou reprezentací do rodné Plzně.

Udržení naděje 

Loni v listopadu tady Češi slavili po vítězství na Kosovem (2:1) postup na Euro. Teď chtějí udržet naději na prvenství ve skupině Ligy národů. Ale že by Skotové v euforii po čtvrtečním postupu na Euro v neděli na Slovensku něco podcenili, si kouč nemyslí. „Skotská mentalita není taková, odehrají to na sto procent. Ale to samé si myslím o Slovácích,“ doplnil kouč Jaroslav Šilhavý.

Tak nezbývá, než věřit, že Slováci budou chtít postup na mistrovství Evropy oslavit dalším vítězstvím. A hlavně, že jeho svěřenci v Plzni zvládnou zápas s Izraelem. Před měsícem Češi na jeho hřišti zvítězili 2:1, ale v závěru se báli o vítězství. 

Tomáš Petrášek
Záchrana pro zraněného obra Petráška: Enzym s krví

„Očekávám od soupeře podobný výkon jako doma. Možná ještě o něco lepší, protože na nás budou lépe připravení. Tam jsme je malinko zaskočili,“ připomněl 59letý trenér dva góly svého celku vždy v úvodech poločasů. „O sestavě máme jasno, určitě bude jiná než v Německu,“ nechtěl víc prozradit český reprezentační kouč. Jisté je, že nebude mít k dispozici útočníka Tomáše Pekharta, i když druhý test na koronavir už měl negativní.

Nezvyklá situace

Trenér Šilhavý čelil i otázce, jak se vypořádává s nezvyklou situací, kdy se hraje bez diváků a všechny jeho pokyny jsou dobře slyšet. „Je to hodně divné. Jako když hrajete někde přátelský zápas bez diváků. Hráči slyší pomalu každé slovo. Doufám, že zítra budou poslouchat,“ usmál se Jaroslav Šilhavý na závěr tiskové konference.

Snad bude mít dobrou náladu i po zápase.