Češi mistrům světa vůbec nestačili. V Německu prohráli 0:3

Hamburk /SLEDOVALI JSME ONLINE, FOTOGALERIE/ - Čeští fotbalisté na překvapení nedosáhli. V druhém utkání kvalifikace mistrovství světa prohráli na půdě favorizovaného Německa jasně 0:3. Hlavní podíl na výhře obhájců titulu měl Thomas Müller, autor dvou gólů, jednou se trefil Toni Kroos.

8.10.2016 2 AKTUALIZOVÁNO 8.10.2016

Brankář Tomáš Vaclík ještě řadu německých šancí pochytalFoto: ČTK/imago

Český celek nenavázal na devět let starou výhru 3:0 z posledního vzájemného duelu v Německu a v kvalifikační skupině C je po zářijové úvodní remíze 0:0 se Severním Irskem s jedním bodem čtvrtý. Tabulku vedou s šesti body Němci o skóre před Ázerbájdžánem, s nímž se národní tým utká v úterý ve Vítkovicích. Na šampionát do Ruska přímo postoupí jen vítězové skupin, osm nejlepších celků z druhých příček čeká baráž.

"Šli jsme do zápasu s tím, že to chceme Němcům ztížit. Ne vždy se to povedlo. Je to pro nás velká škola a ponaučení. Samozřejmě jsme v koutku duše doufali, že si odvezeme dobrý výsledek, ale málokdo s tím mohl počítal. Teď už musíme myslet na Ázerbájdžán," řekl trenér Karel Jarolím.

Česko - Německo
0:3

Celá on-line reportáž ZDE

Ten překvapil a do sestavy nasadil napravo Petrželu a do útoku Vydru. Zraněného Daridu zastoupil Hořava. Němci, kteří od poslední porážky s českým týmem následujících 22 soutěžních utkání doma neprohráli, od začátku diktovali tempo hry. Úvodních 12 minut sice Vaclíka nezaměstnali, ale o minutu později hned z první střely na branku udeřili.

Češi přišli o míč a domácí celek se prokombinoval až k přečíslení tři na dva. Özil promáchl Götzeho přihrávku, balon se tak dostal k Müllerovi a ten s lehkou tečí bránícího Nováka překonal Vaclíka.

Druhý gól přidal Kroos

Hosté měli za první poločas jedinou šanci. Ve 22. minutě centroval Dočkal, ale Vydra i Novák na hranici malého vápna promáchli. Jinak hrozili jen Němci. Ve 24. minutě Draxler o centimetry minul tyč, vzápětí Vaclík vyrazil Müllerovu přízemní střelu. Po půlhodině si narazil Götze s Müllerem, sám před českým gólmanem ale poslal oblouček vedle.

Semifinalisté letošního Eura drželi v první půli míč v 73 procentech času a v převaze pokračovali i po pauze. Ve 49. minutě Kimmich v klidu prošel k vápnu, nabil Kroosovi a ten přízemní střelou k tyči zpoza šestnáctky překonal Vaclíka.

Třetí gól mohl přidat Özil, jeho pokus však stihl tečovat nad branku Sivok. Až v 63. minutě krátce po příchodu debutanta Droppy na trávník vystřelili hosté poprvé mezi tyče, Dočkalovu ránu ale vyrazil Neuer. "Měl to schované za hráčem, vyplavalo mu to na poslední chvíli. Myslím, že by to chytlo jen málo brankářů. Neuer to ale stihl," chválil hvězdného gólmana Dočkal.

Krejčího gól útěchy neplatil

Vzápětí naopak udeřili potřetí Němci. Hector v 65. minutě zleva nahrál před branku a podruhé v zápase se trefil Müller. Navázal tak na dvě branky ze září při výhře 3:0 v Norsku. Vyprodaná aréna se bavila "mexickými vlnami" a náladu jí nepokazil ani Dočkal, který těsně minul.

"Obě mé šance byly za stavu 0:3, kdy už Němci nebyli tak důslední a měli zápas pod kontrolou. Ale i kdyby to šlo do branky, tak by to asi Neuer měl," dodal Dočkal.

Na druhé straně ještě dvakrát zachránil hosty Vaclík. Krejčího gól v nastavení pak neuznal sudí kvůli údajnému ofsajdu a Češi tak utrpěli nejvyšší porážku od prohry 0:3 s Dánskem v březnu 2013.

"Musím říct, že to byl nejtěžší soupeř, s jakým jsem se kdy setkal na klubové i reprezentační scéně. Chtěli jsme je překvapit, hrát výš, ale oni nás jasně předčili. Ne nadarmo jsou mistry světa. Byli někde úplně jinde a zaslouženě vyhráli," uznal stoper Tomáš Sivok.

Kvalifikace mistrovství světa 2018:

Německo - Česko 3:0 (1:0)
Branky: 13. a 65. Müller, 49. Kroos. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Kadeřábek, Pavelka (oba ČR). Diváci: 51.299 (vyprodáno).

Sestavy:
Německo: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector (68. Höwedes) - Khedira, Kroos (75. Gündogan) - Müller, Özil, Draxler (80. Brandt) - Götze. Trenér: Löw.
Česko: Vaclík - Kadeřábek, Sivok, Suchý, Novák - Petržela (69. Skalák), Pavelka (63. Droppa), Hořava, Krejčí - Dočkal - Vydra (76. V. Kadlec). Trenér: Jarolím.

Autor: Redakce, ČTK