„Jsem spokojený,“ řekl kouč Jaroslav Šilhavý.

Mluvil jen a pouze o posledním utkání v Tórshavnu, kde Češi v pohodě došli k vítězství 3:0. „Mohli jsme dát víc gólů, ale tři body jsou skvělé,“ dodal.

K předchozímu nezdaru se už trenér národního týmu vracet nechtěl. A bilancování jara si schová pro příště – v úterý nastoupí reprezentace k přípravě v Černé Hoře.

Václav Černý se podílel na výhře nad Faerskými ostrovy dvěma góly
Češi zůstávají první. Pohodový triumf na Faerských ostrovech řídil Černý

Bude to zvláštní zápas. Z mužstva se uprostřed dlouhé cesty z Faerských ostrovů do Podgorici odpojilo hned sedm hráčů. Původně nahlášenou šestici (Vladimír Coufal, Tomáš Holeš, David Jurásek, Václav Jurečka, Ladislav Krejčí, Jan Kuchta) doplnil ještě Alex Král. Tihle všichni vystoupili během mezipřistání v Praze.

Nikdo nenasedl. V ne zrovna dobrém termínu dovolených to prostě nedává smysl.

Zůstala hrstka statečných, osmnáct hráčů v čele s kapitánem Tomášem Součkem. „Musíme to dát nějak dohromady. Logicky dostanou šanci ti další, kteří nehráli,“ dodal Šilhavý.

Výhled na podzim

Zkouška na Balkáně bude dobrou prověrkou kvůli podzimním kvalifikačním zápasům s Albánií. Reprezentace sice vede skupinu E, má sedm bodů (a na Euro do Německa postoupí nejlepší dva týmy).

Nicméně nikde není napsáno, že už je vyhráno.

Sparťanský kapitán Ladislav Krejčí dotáhl svůj tým k mistrovskému titulu
Noví hrdinové reprezentace. Černý a Krejčí to mohou dotáhnout daleko

Remíza v Moldavsku je ztráta, přece jen se počítalo s tím, že bychom tam měli vyhrát. Uvidíme, jak moc citelná ta ztráta dvou bodů nakonec bude,“ přemítal bývalý reprezentant Milan Fukal, který si zahrál na neslavném mistrovství Evropy 2020 v Nizozemsku a Belgii.

Podle někdejšího stopera nadcházející přípravný zápas s Černou Horou na závěr náročné sezony postrádá smysl.

„Nejsem trenér a nikdy jsem jím ani nechtěl být, ale jako bývalý hráč v tom nevidím nic pozitivního,“ měl hned jasno Fukal.

Málo Čechů v zahraničí. Změní se to?

„Přátelský zápas na konci dlouhé sezony, ještě s Černou Horou, pozbývá jakéhokoli významu. Kdyby šlo o konfrontaci s Portugalskem nebo Itálií, tak bych to ještě pochopil. Hráči by se chtěli ukázat. Ale v téhle fázi v tom nevidím žádný smysl ani z pohledu trenéra a celého národního týmu,“ zdůraznil.

Současnou reprezentaci podle Fukala trápí malý počet krajánků.

Václav Černý
Co stojí za úspěchem fotbalisty Černého? Nesporný talent i facka od táty

„Říkám to už dlouho, že máme málo hráčů v nejlepších zahraničních ligách. To je problémem. Vidina zlepšení tam ale je,“ poznamenal Fukal, který strávil šest letv prestižní Bundeslize.

Ano, v dalších měsících však může být veseleji. Fanoušci vyhlížejí přestupy českých hráčů za lepšími zahraničními angažmá.

Kouč Šilhavý také doufá v návrat Patrika Schicka. Kanonýr Leverkusenu kvůli vleklým problémům s třísly od listopadu nehrál. Nejlepší český útočník přišel o poslední tři srazy národního týmu (od listopadu roku 2021 zasáhl jen do dvou z patnácti reprezentačních zápasů)!