Realizační tým národního mužstva prozradil soupisku na evropský šampionát v úterý dopoledne prostřednictvím tiskové konference. Zatím je známých 25 jmen, poslední díl skládačky se bude odvíjet od dění v kauze Kúdela. 

Vaclík je jistotou

Nakonec nejede Ondřej Kolář, proto se určení první volby zužuje. „Rozhodne se mezi dvěma zkušenými,“ netají trenér Jaroslav Šilhavý.

Aleš Mandous z Olomouce, byť má nezpochybnitelnou kvalitu, bude trojkou. Jednička vzejde ze souboje Tomáš Vaclík vs. Jiří Pavlenka.

Ani jeden za sebou nemá nejlepší měsíce. První v Seville téměř nechytal, druhý s Brémami spadl z Bundesligy. Blíže do brány má zřejmě Vaclík. Pro Šilhavého je to dlouhodobá jistota. „Také bych ho zvolil, má odchytáno víc těch nejtěžších zápasů,“ říká hradecký brankář Radim Ottmar.

Osvědčená obrana

V defenzivní řadě je jeden podstatný otazník. Neví se, jak dopadne případ Ondřeje Kúdely. „Naděje žije,“ věří Šilhavý, když mluví o zmírnění trestu za údajný rasistický útok na soupeře při zápase Evropské ligy. V současnosti si má Kúdela „odsedět“ ještě osm utkání.

„V Ondrově případě stojí za to vyčerpat všechny možnosti,“ řekl trenér. Pokud odvolací řízení dopadne špatně, jsou připraveny další varianty: David Pavelka, Michal Sadílek, Patrizio Stronati. Tedy dva univerzálové a jeden ryzí stoper.

Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý odtajnil nominaci na evropský šampionát.
Česko zná nominaci na Euro. Chybí Dočkal i Kolář, místo se drží Kúdelovi

Poměrně překvapivým jménem v obraně je Aleš Matějů, ale je pravda, že je schopen nastoupit na obou stranách zadní linie. Jinak kouč vsází na osvědčené hráče.

Smolař Dočkal

Ve středové formaci vybuchly dvě největší bomby. Zaprvé nejede kapitán Bořek Dočkal, Šilhavý už ho podruhé během jara vynechal ze svých plánů.

„Při minulé nominaci na kvalifikaci o MS to bylo obdobné, jde o sportovní stránku. Přemýšleli jsme o typologii, kdo se nám tam hodí a kdo ne. Bylo to pro mě nejsložitější rozhodnutí. Bořek má můj velký respekt,“ objasnil.

Naopak velkou šanci dostává liberecký rychlík Jakub Pešek, jenž kvůli mistrovství musí odsunout svatbu. „Omlouváme se nevěstě,“ usmál se manažer reprezentace Libor Sionko.

Pešek je však při zranění Lukáše Provoda logická volba. Na křídlech je personální nedostatek, je to společně se stoperem nejbolavější místo sestavy.

Od Schicka se čekají velké věci

S očekávanými jmény se Šilhavý naopak vytasil v útoku. Patrik Schick bude jedničkou, Michael Krmenčík s Tomášem Pekhartem mu budou krýt záda. Matěj Vydra je využitelný i v záloze, stejně jako Adam Hložek, jehož Šilhavý mezi středopolaři dokonce jmenoval.

„Adam může hrát desítku pod hrotem, nahoře sám, nebo ve dvojici, a může i nastoupit ze strany. Pro trenéra je tohle dobré zjištění, ještě uvidíme, kde ho použijeme. Šanci na základ určitě má,“ řekl kouč.

Nedostalo se například na hrdinu výhry nad Anglií Zdeňka Ondráška, na nejlepšího ligového střelce Jana Kuchtu či ve velké formě hrajícího Martina Doležala. Všichni tři jsou mezi náhradníky.