Podruhé v historii evropských šampionátů bude pořadatelskou zemí Německo, které se tak automaticky nemusí účastnit kvalifikace. Spolu s Němci se skupinových bojů nezúčastní ani Rusko kvůli vojenské invazi na Ukrajinu. Poslední Euro hostilo jedenáct zemí, vinou koronaviru se uskutečnilo až v roce 2020. Následující rok se mistrovství Evropy vrátí ke své tradiční podobě s jednou hostitelkou zemí.

Trénink české fotbalové reprezentace. Tomáš Souček, Jiří Chytrý, Jaroslav Šilhavý
Strach z Ruska? Češi řešili na startu kvalifikace nezvyklý logistický problém

Fotbalová reprezentace byla vylosovaná do kvalifikační skupiny E, ve které je pět mužstev. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého vstoupí do bojů o Euro pátečním zápasem proti Polsku v Edenu, o tři dny později nastoupí v Moldavsku. Následovat bude domácí duel s Albánií, který se odehraje 7. září, s Faerskými ostrovy změří síly národní celek na domácí půdě 15. října, kvalifikační skupina se uzavře 20. listopadu proti Moldavsku.

Do kvalifikačních bojů zasáhne dohromady třiapadesát národních týmů, jež jsou rozčleněny do deseti skupin po pěti či šesti, ze kterých postoupí dále pouze dva nejlepší.

Cesta na ME vede i přes Ligu národů

Další možností probojovat se na evropský šampionát v Německu je přes Ligu národů. O poslední tři místa se v play off podle pořadí z loňských skupin utká dvanáct národních mužstev. V případě, že vítězové skupin postoupí přímo z kvalifikace, přenechají své pozice hůře postaveným celkům z Ligy národů. Závěrečné play off se uskuteční příští rok.

Skvělé výkony v dresu Sparty vynesly Tomáše Čvančaru až do dospělé reprezentace
S Kuchtou nemáme problém trávit čas spolu, říká útočník Sparty Čvančara

Ten rozdíl je až neúměrný. Zatímco na mistrovství světa se česká reprezentace od rozdělení federace kvalifikovala pouze jednou, na evropském šampionátu ještě doposud nechyběla. Národní tým má na Euru velmi slušnou bilanci. V roce 1996 bral stříbro, o osm let později bronz, k tomu má na svém kontě dvě čtvrtfinále z let 2012 a 2020.

Po loňském neúspěšném roce, který znamenal po prohře v baráži neúčast na MS v Kataru a sestup z elitní skupiny Ligy národů, má fotbalová reprezentace o motivaci postaráno.

Kvalifikace o mistrovství Evropy:
24. 3. ČESKO – Polsko
27. 3. Moldavsko – ČESKO
17. 6. Faerské ostrovy – ČESKO
7. 9. ČESKO – Albánie
12. 10. Albánie – ČESKO
15. 10 ČESKO – Faerské os trovy
17. 11. Polsko – ČESKO
20. 11. ČESKO – Moldavsko