„Není důvod, abych příliš mluvil pusou, myslím, že je důležitější mluvit nohama. To jsem se naučil,“ prohlásil Erling Haaland ve čtvrtek dopoledne na předzápasové tiskové konferenci.

Svojí účastí vzbudil pořádný poprask – naposledy takto přišel před novináře během reprezentačního srazu v září 2022. Tentokrát před zástupci médií promluvil i o velké herní zátěži, která ho v kombinaci klubových areprezentačních zápasů čeká.

Erling Haaland na tréninku norské reprezentace
Češi proti stroji na góly. Haaland budí hrůzu střeleckými schopnostmi i rapem

„Je individuální, kdo zvládne odehrát víc zápasů než ostatní.Problém ale není v hraní zápasů, ale v kvalitě. Kvalita jde dolů. Nemůžete očekávat, že odehraju 70 zápasů a v každém nasprintuju přes tisíc metrů,“ uvedla domácí útočná hvězda.

Fanoušky znervóznila také zpráva ze středečního tréninku, který měl Haaland opustit předčasně kvůli zdravotnímu problému. Jak ale třiadvacetiletý střelec všechny uklidnil, měl by být v pořádku.

Uklidnil tím pravděpodobně nejvíce hlavně trenéra Manchesteru City Pepa Guardiolu. „Jediná věc, kterou mi Pep řekl, bylo, že pokud se nevrátím v pořádku, tak po mně půjde,“ rozesmál Haaland novináře.

Nic jsme neukradli, brání se svaz

Ti kromě své hlavní hvězdy řeší i velkou premiéru, která norskou reprezentaci v pátek čeká. Hráči národního týmu poprvé obléknou nové dresy, kolem nichž už se taky stihl spustit v médiích poprask. Zápasové uniformy, které na stranách tvoří několik odstínů červené a uprostřed dva bílé svislé pruhy a jeden modrý, totiž nápadně připomínají dresy norského Hamaru IL.

„Okopírovali naše dresy bez zeptání?“ cituje web nrk.no bývalého klubového předsedu Runeho Stenberga. „V první chvíli vás to trochu naštve. Potom jste ale hrdý a šťastný, že někdo další zjistil, že je to ten nejlepší design dresů na světě. Pořád si ale říkám, že se mohli aspoň zeptat,“dodal Stenberg.

Prostějov - Sparta B (2.8.2023) Tomáš Malec
Fotbal v Norsku? Rodinná pohoda a ofenzivní liga, vzpomíná útočník Malec

Právě Hamar nosí velmi podobné dresy už přes stovku let. Vedení norské reprezentace ale krádež designu naprosto odmítá.

„Nebyli jsme v Hamaru a nic jsme jim tam neukradli. Rozhodně jsme se ale inspirovali stejnou věcí jako kdysi oni. Snažili jsme se, aby to pro nás bylo unikátní,“ uvedl k návrhu reprezentačních dresů Jan Ove Nystuen, brand manager norského fotbalového svazu.

Tvorba nových dresů podle jeho slov trvala přes dva roky a tvůrci vycházeli z podoby norské vlajky. Dočkají se Norové, kteří se nekvalifikovali na Euro, v nových mundůrech vítězné premiéry, nebo se bude radovat při svém debutu realizační tým Ivana Haška? Zápas mezi Českem a Norskem se odehraje na Ullevaal Stadionu v Oslu v pátek od 18 hodin.