„Hráli jsme dobře,“ zhodnotil utkání reprezentační trenér Karel Jarolím. Ke spokojenosti mu přesto něco chybělo. „Mrzí mě, že jsme dali jen dva góly.“

Byl to celkem zvláštní zápas v divné kulise: oba týmy nastupovaly s jistotou, že mistrovství světa v roce 2018 uvidí jen v televizi. Lépe si v dané situaci poradili Češi, kteří poskočili na třetí místo skupiny C.

Hráči v bílých dresech nezačali čtvrteční utkání špatně, ale srážely je nepřesnosti. Hosty nejvíce zlobil brazilský rodák Richard Almeida, před brankářem Pavlenkou pro změnu hrozil Nazarov. Tenhle legionář z Německa však po deseti minutách otřel míč jen o boční síť.

Na druhé straně si o pozornost říkal Jankto, leči jeho hlavičce chyběla přesnost. Vzápětí to zkusil nohama, gólman Agajev (známý fanouškům z Mladé Boleslavi) se proletěl vzduchem a balon vyrazil.

A pak to přišlo. Na světelných obrazovkách se objevil nápis QOOOL. První trefu zápasu obstaral v 35. minutě Jan Kopic, který byl ve správný čas na správném místě. Snadno totiž doklepl míč do sítě po utažené Janktově střele.

PENALTA? KŘIVDA

Šancí bylo dost a dost. K uklidňující druhé brance hostujícího týmu scházely často centimetry. Nejprve se hlavička nepovedla Daridovi, posléze neuspěl v podobné situaci ani Krmenčík. A když po poločase selhal také Kadeřábek, přišel trest.

Francouzský sudí Benoit Millot uvěřil teatrálnímu pádu Gurbanova a odpískal penaltu. Afran Ismajilov v klidu vyrovnal. „Usnadnil jsem mu to, čekal jsem moc dlouho,“ zlobil se na sebe Pavlenka.

Odpověď přišla záhy v 66. minutě. Po dobře kopnutém rohu se nemýlil Antonín Barák!

Přitom i Jarolím měl trochu obavy, co s hráči udělá diskutabilní verdikt rozhodčího. „Taková křivda zanechá na hráčích stopy. Ale jsem vážně rád, že jsme dokázali reagovat,“ dodal kouč.

A to bylo všechno (alespoň z pohledu skóre, možností bylo pořád dost). „Je pravda, že v koncovce se trápíme od začátku kvalifikace. Ale zvládli jsme to,“ zmínil Kopic.

Samozřejmě, výhra nad Ázerbájdžánem není zrovna důvod k bujaré oslavě, nicméně blamáž byla odvrácena.

Teď už jen nedělní zápas proti San Marinu a pak přijde hodnocení. „Doufám, že nás přijdou fanoušci do Plzně podpořit,“ uvedl Jarolím.

Snad to na západě Čech nebude vypadat jako v Baku: na tribuny gigantického Olympijského stadionu byl tristní pohled. Lidé v Ázerbájdžánu si mohli vybrat, za co obětují jeden manat, tedy třináct korun. Lístek na fotbal, nebo si dají döner v kiosku? Vypadalo to, že veřejnost dala přednost arabské pochutině.

V bezmála třímilionové metropoli nezabrala ani rozlučka místní legendy Rashada Sadygova, který hrál proti Česku poslední reprezentační mač kariéry.