Ale nešlo to samo… Zásadní problém nastal chvíli po přestávce. Kosované totiž do druhé půle nastoupili mnohem odvážněji – a hned to bylo vidět. Nejprve pálili těsně vedle, jenže v 50. minutě už to dopadlo pro domácí mnohem hůře.

Po rychlé akci a centru z pravé strany se trefil hromotluk Atdhe Nuhiu exportní hlavičkou. Míč vyslal přibližně z hranice penalty, letěl však tak prudce, že gólman Tomáš Vaclík nestačil zasáhnout.

Facka pomohla

V tu chvíli mohli hosté zapomenout na to, že jim scházel útočník Vedat Muriqi, v prvním vzájemném zápase v Prištině jasně nejlepší muž na trávníku. Pro Čechy to byl drsná rána. V prvním poločase totiž byli lepší, i když jejich hra nebyla nijak precizní.

Vydařil se jim především začátek, mohli skórovat dvakrát během prvních deseti minut. Nejprve ale kosovská obrana zablokovala dělovku Jakuba Jankta, která by podle všeho skončila v bráně. Chvíli poté vyrazil gólman Arijanet Muric výbornou hlavičku Michaela Krmenčíka.

Jinak byl český nápor patrný, ale bezzubý. Scházela především rychlost, která tým kouče Šilhavého tolik zdobila při nedávném vítězství nad Anglií. Možná ale Češi potřebovali výchovnou facku. Ta přišla v podobě kosovského gólu, jenž domácí probral.

Od té chvíle – a také od příchodu živlu s přezdívkou Kobra, útočníka Zdeňka Ondráška – se mnohé změnilo. Češi začali šlapat natvrdo, byli včas v každém souboji, směrem k bráně soupeře pospíchali zběsilým tempem. A vyplatilo se.

V 71. minutě ukázal Král, proč za něj zaplatil Spartak Moskva více než 300 milionů korun. Vystřelil z osmnácti metrů tak perfektně, že hostující gólman neměl vůbec šanci.

Zlatá teč

Králova exkluzivní rána odstartovala ještě vyšší tempo. Vítězná trefa, jež by znamenala postup na mistrovství Evropy, byla blízko. Jankto napálil z voleje míč do břevna, jeho další pokus vyškrábl brankář Muric, dorážku namířil Ondrášek opět do horní tyče.

Bylo to na spadnutí… A přišlo to. V 79. minutě se konal další závar v hostujícím vápně, míč přilétl na Královu hlavu a vlasatec ho poslal směrem k bráně. Těsně před gólmanem změnil směr balónu obránce Ondřej Čelůstka.

Byla to zlatá teč. Přes kosovský tlak už Češi vedení udrželi.

ČR - Kosovo 2:1 (0:0)

Branky: 71. Král, 79. Čelůstka - 50. Nuhiu. Rozhodčí: Rocchi - Meli, Carbone (všichni It.). ŽK: Bořil, Souček - Rashkaj, Aliti, Nuhiu, Zhegrova. Diváci: 10.986.

ČR: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Brabec, Bořil - Král, Souček - Masopust (76. Ševčík), Darida, Jankto (90. Kadeřábek) - Krmenčík (61. Ondrášek). Trenér: Šilhavý.

Kosovo: Muric - Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Kololli - Rashkaj (46. Halimi), V. Berisha - Hadergjonaj (77. Zhegrova), Celina (85. Rashani), Rashica - Nuhiu. Trenér: Challandes.